Kostyál Pál egy hangulatos videót készített, melyben egy invazív halfaj szép termetű példányait mutatja be.
A fekete sügér Magyarországon nem őshonos halfaj. Feltehetően a 20. század közepén jutott el Magyarországra, főként kísérleti céllal, valamint horgászati és halgazdálkodási próbálkozások részeként. Első ismert betelepítése a Balaton térségében történt, zárt rendszerű tavakba vagy mesterséges víztestekbe helyezték ki. A faj azóta leginkább mesterséges környezetekben, horgásztavakban és halastavakban él, természetes vizekben ritkán fordul elő.

Pál nem első alkalommal szerepel a Sokszínű vidéken, korábban többször mutatott már mesés felvételeket a víz alatti világ titkairól. Az oroszlányi búvár a legutóbbi merülése során fekete sügérek között filmezett egy dunántúli állóvízben. A Pusztavám közelében található festékgyári tónak új tulajdonosa van, aki a közeljövőben horgásztóvá szeretné alakítani a területet.
A filmen látható fekete sügerek durván másfél kilósak lehettek, most kezdenek előjönni a mélyből. Télen a tó mélyére húzódnak, amely jelen esetben 17,5 métert jelent. A szélvizeken még nemigen lehet ezekben a napokban halakat látni, de hamarosan megkezdik a megfelelő ívóhelyek kiválasztását. Május elején kezdődik az ívásuk. A vörösszárnyúak is elindultak, elmondható, hogy most kezd igazán beindulni a bányatavakon az élet
– mesélt Pál a Sokszínű vidéknek.
Gyönyörű felvételt készített az élményről, melyet a Youtube-ra is feltöltött.
Invazív fajok hazai vizekben
Többször is írtunk már a természetes vizeinkben előforduló invazív fajok egyedeiről. Kostyál Pál is szolgált már érdekességekkel hasonló témában, 2024 decemberében a Hévízi-kifolyónál forgatott kis filmjében trópusi sügérek tucatjait örökítette meg. Tatabányán is különös állatra bukkantak, az agresszív kínai lágyhéjú teknős mindenre támad, ami a közelében mozog. 2025 februárjában inváziós jaguársügéreket fogtak a Hévízi-kifolyóból.