Halomban állnak a busatetemek az Akolszögi Holt-Tisza partján – írta a Délmagyar.
Legalább 4 mázsa busa pusztult el Szegváron, az Akolszögi Holt-Tiszában. A halakat horgászok szedték össze egy kupacba, már legalább másfél hónapja. A haltetemek azóta is ott vannak, elképesztő állapotban.
Az Akolszögi Holt-Tisza a Horgász Egyesületek Csongrád Megyei Szövetségének (HECSMSZ) a kezelésébe tartozik.
Felháborít, hogy valakik a szegvári Akolszögi Holt-Tiszán ilyen felelőtlen módon hagyták ott a haltetemeket, amik már több mint egy hónapja a holtág partján hevernek. Ez egy lehetséges fertőzési gócpont lehet, de a puszta látvány önmagában is felháborító
– panaszkodott Bucsányi László, helyi horgász levelében a portálnak.
A holtág területe hivatalosan 52 hektár, jelenleg jó, ha 10 hektárnyi területen áll víz alatt.
Az akolszögi holtág erősen iszapos, csak akkor kap vizet, ha a Tiszának olyan magas a vízállása, hogy a gravitáció behozza a holtágba. Utoljára 400 napja volt olyan árhullám a Tiszán, ami ezt lehetővé tette, az eltelt idő alatt a víz egy része elpárolgott, és a holtág növényzete is elszívta
– nyilatkozta a lapnak Oláh Szabolcs, a HECSMSZ ügyvezető elnöke.
Jelenleg talán 1,5-1,75 méter körüli víz áll a holtág legmélyebb pontján, de van olyan része, ahol már teljesen kiszáradt és növésnek indult benne a gaz. Ez minden tavasszal így történik, de az árhullám megtölti. Idén viszont a zöldár elmaradt.
Tavasszal jelentős busapusztulást tapasztaltak, de a horgász szerint ez nem áll összefüggésben az alacsony vízállással. A télen legyengült busákat gombabetegség támadta meg. Sok a busa a holtágban, ami miatt táplálékhiány alakult ki.
A busa planktonfogyasztó és a téli időszak nem kedvez a planktonok fejlődésének. A gyengébb busák fogékonyabbak voltak erre a gombás betegségre
– sorolta Oláh Szabolcs.
A horgászok nemcsak Akolszögben, a mártélyi holtágban és a Maty-éri Víztározónál is hasonlókat tapasztaltak.

Korábban Akolszögben a jó szándékú horgászok gyűjtötték össze a haltetemeket, de mire a horgászegyesületben tudomás szereztek volna erről, már az elpusztult halak nem voltak olyan állapotban, hogy elszállítsák őket. Ahogy a bomlási folyamat megkezdődött, megjelentek a csontkukacok, végül emiatt maradtak ott az elpusztult halak.
Az akolszögi holtágnál az árhullám elmaradása is gondot okoz, ezért a sorsa miatt sokan aggódnak. Bár halmentési célú halászatokat végeznek, a holtág rettentően iszapos, tele van fával, akadóval, ez nagyban megnehezíti a munkát.
Ha nem lesz más megoldás, akkor ezzel a módszerrel élünk. Jelenleg azonban semmilyen jel nem mutat arra, hogy a víz hiánya miatt pusztult el a mintegy 4 mázsányi hal. Amíg ilyen hűvös idő marad, nem lesz gond. Most kivárunk, reméljük, hamarosan érkezik az árhullám. A Tisza vízgyűjtő területén, Kárpátalján, egyelőre biztató a helyzet. Ha minden kötél szakad, akkor kármentesítő vízpótlással szivattyúzunk majd be vizet az akolszögi holtágba
– fogalmazott az egyesület elnöke.
Korábban a Sokszínű vidék írt arról, hogy az Akolszögi Holt-Tisza szinte teljesen kiszáradt, erről Bodrogi Attila amatőr meteorológus drónvideót is készített. A közelmúltban a Velencei-tónál történt döbbenetes mértékű halpusztulás, 1800 kilogramm haltetemet gyűjtöttek össze és szállítottak el. Szándékos mérgezés okozta a tatai Öreg-tóhoz közeli Által-érben tapasztalt tömeges halpusztulást.