Az április eleji hidegbetörés a régió gyümölcsöseiben komoly kárt okozott – írta a Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Hírportál.
A gazdák a jégvédelmi hálók kibontásával, füstöléssel, fagyvédelmi gyertya alkalmazásával, fagyvédelmi öntözéssel próbálták megelőzni a gyümölcsösük károsodását – változó, de inkább kevés sikerrel.
Fagykár a gyümölcsösben
Rácz Imre, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) vármegyei elnöke korábban úgy fogalmazott, hogy profitra semmiképpen sem számítanak ebben az évben a gyümölcstermesztők, inkább a túlélésben bíznak.
Kevesebb minőségi termés miatt a bevételkiesés jelentős lehet, és az utóbbi, nagyjából 10 évben könnyebben elérhetővé vált hitelek visszafizetése gondot okozhat majd sok termelőnek
– hangsúlyozta Rácz Imre.
A NAK vármegyei elnöke hozzátette, a korai fajok és fajták esetében nagy valószínűséggel legalább 80 százalékos, de akár még nagyobb károk is keletkezett majdnem minden gyümölcsösben, a később virágzó és érő fajok talán kisebb mértékben károsodtak.
Már hozzászokott a gazdálkodó
Balla István 25 hektáron fekvő almása is elfagyott április elején. Mint azt a nyírbátori gazda a portálnak elmondta, nem először történt vele ilyen, és vélhetően nem is utoljára.
Az almafáim mellett a akácosomban is komoly fagykár keletkezett. Az almának teljesen oda, az akác sakktábla-szerűen fagyott le
– számolt be a gazdálkodó.
Hozzátette, az elmúlt tíz évben kilenc alkalommal fagyott le az almája. István szerint a gyümölcsszektorban – „köszönhetően” a nagy fokú időjárásváltozásnak is – óriási a rizikófaktor. Ha nincs fagy és van termés, akkor meg nyomott az ár.
Hozzá is kezdtem az almafák kihúzásához
– jelezte a gazdálkodó.
Szokatlanul hideg volt
Sarkvidéki eredetű, nagyon hideg levegő érte el Európa nagy részét, így hazánkat is április elején. Ez a gyümölcsösökre azért is jelentett különösen nagy veszélyt, mert az előző 10-14 napban jó idő volt, és a korai gyümölcsfajok (kajszibarack, őszibarack, naspolya, mandula) vagy fajták (Jonagold, Idared, Jonatán) esetében a bimbók már nem eléggé védték a termő virágrészeket, így azok nagy mértékben károsodtak.
Mivel a levegőréteg teljes magasságában, a talajtól akár 50 méter magasságig is hideg volt, így egyes fagyvédelmi berendezések (szélgépek) nem tudták a meleg és a hideg rétegeket vegyíteni, ezeket nem lehetett eredményesen használni.
Pusztító fagyok
Ahogy korábban írtuk, az áprilisi fagykárok miatt kárenyhítésért lehet folyamodni a gazdáknak. Somogyban már márciusban megtépázta a fagy a barackfákat, ezért a méhek sem poroznak. Arról is írtunk korábban, hogyan védhetjük hatékonyan a rügyező növényeket a fagytól.