Mozaik

8 állatkert madarai kaptak védőoltást madárinfluenza ellen

Facebook/Fővárosi Állat- és Növénykert
Facebook/Fővárosi Állat- és Növénykert
Kísérleti vakcinázásban vettek részt az egzotikus madarak. A baromfiak oltása továbbra is tilos, de a Nébih szakmai és gazdasági szempontok alapján mérlegeli annak esetleges alkalmazását.

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal oldalán írták, hogy a közreműködésükkel a Ceva-Phylaxia Zrt. országos vakcinázási programot indított még tavaly októberben. A nyolc állatkert részvételével megvalósuló kísérlet célja a magas patogenitású madárinfluenza elleni védelem biztosítása ritka, nagy értékű madárfajok számára.

A március közepén lezárt első szakaszban mintegy 1 100 fogságban tartott madarat oltottak be, az ezt követő laboratóriumi vizsgálatok szerint a vakcina megfelelő védettséget nyújt a betegséggel szemben.

Mint írják, a 2024 októberében indult vakcinafejlesztés és oltássorozat elsődleges célja a nemzetközi tenyésztési programokban részt vevő állatkertek kiemelt konzervációbiológiai jelentőségű, nagy értékű madárfajainak védelme. A madárinfluenza elleni oltások kontrollált, nyomon követhető körülmények között zajlanak, az állatok egyedi megjelölésével és az állatkertek által biztosított ellenőrizhető tartási feltételek mellett. Fontos kiemelni, hogy egyik részt vevő állatkertben sem oltanak baromfifajokat, a program kizárólag különböző fajokhoz tartozó egzotikus madarakra terjed ki.

A tavaszi vakcinázást követően a Nébih labortóriumában elvégzett vizsgálatok szerint az oltás megfelelő immunválaszt vált ki a madarak szervezetében. Az eddigi adatok alapján a vakcina biztonságosnak és hatékonynak bizonyult.

A Nébih közleményéből kiderült, hogy hazánkban a baromfifajok vakcinázása továbbra is tilos. Az állategészségügyi hatóság jelenleg szakmai és gazdasági szempontok alapján mérlegeli annak esetleges alkalmazását.

A madárinfluenza elleni oltás programjában részt vevő állatkertek: Fővárosi Állat-és Növénykert, Budakeszi Vadaspark, Nagyerdei Kultúrpark-Debrecen, Xantus János Állatkert-Győr, Jászberényi Állatkert, Miskolci Állatkert, Tisza-tavi Ökocentrum-Poroszló, Veszprémi Állatkert.

Arról is írtunk tavaly, hogy először mutatták ki emlősállatban a madárinfluenzát hazánkban és arról is, hogy több ezer állatot mentettek meg tavaly a fővárosi állatkertben. A sikeres szaporításnak köszönhetően pedig már a harmadik különleges hüllő kelt ki Debrecenben.

Kapcsolódó
Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik