A Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) ellenőrizte az USB töltőket, a vizsgálatok célja a nem megfelelő, kockázatot jelentő termékek kiszűrése volt. Az ellenőrzés során a termékek 87 százaléka nem felelt meg a biztonsági előírásoknak, ezért a hatóság haladéktalanul megtette a szükséges lépéseket, azonnal megkezdte a készülékek forgalomból való kivonását – írta közleményében az NKFH.
A mintavétel során a kormányhivatali munkatársak különböző értékesítési helyekről szereztek be termékeket, hagyományos és online boltokból egyaránt. Az NKFH laboratóriumi vizsgálatai igazolták, hogy az áramütés-veszélyes töltők nemcsak kevésbé ismert forrásból, hanem népszerű webáruházakból is beszerezhetők.
A laborvizsgálatok során főként a szigetelés villamos szilárdságának, a dugórész méreteinek, valamint az úti átalakítóval kombinált termékek kialakításának ellenőrzésére került sor. Az áramütés-veszély leggyakoribb oka a hálózati részek nem megfelelő elválasztása, a szigetelés hiányosságai, valamint a vezető részek túl közeli elhelyezkedése volt.
A fogyasztók számára megtévesztő lehet, hogy a kifogásolt töltők csomagolása sok esetben minőséginek és igényesnek tűnik, ezért vásárláskor kinézet alapján nehéz megállapítani, hogy az adott töltő biztonsági kockázatokat rejthet magában. Az is előfordult, hogy neves márkák másolatait, illetve „utángyártott” megjelöléssel ellátott termékeket kínáltak eladásra. Ezek a termékek kivétel nélkül megbuktak a vizsgálaton.
Dr. Német-Weingartner Lilla, az NKFH elnöke felhívta a fogyasztók figyelmét arra, hogy
mindig megbízható forrásból származó, tanúsítvánnyal rendelkező töltőt válasszanak, és kerüljék az ismeretlen eredetű vagy gyanúsan olcsó termékeket, még akkor is, ha azok külsőleg megfelelőnek tűnnek. A fogyasztóvédelmi hatóság kiemelten fontosnak tartja a veszélyes termékek forgalomból való kiszűrését és a fogyasztók tájékoztatását.
Az NKFH és a kormányhivatalok a jövőben is folytatják az ellenőrzéseket és mindent megtesznek a vásárlók biztonságáért. A kockázatot hordozó termék esetén a hatóság gondoskodik annak forgalomból történő kivonásáról annak érdekében, hogy a veszélyes termékek ne juthassanak a vásárlók kezébe.
A veszélyes töltőket a fogyasztóvédelem listájában IDE KATTINTVA nézheti meg!
Arról is írtunk korábban, hogy sokak által használt vitamin egyik tételét vonták ki a forgalomból és aki ilyen jégkrémet vásárolt, ne egye meg, ez a népszerű száraztészta pedig allergiás reakciókat okozhat.