Elpusztítottak több ezer védett növényt Budaörsön – írta a Telex.
Több millió forint is lehet az a természetvédelmi kár, ami egy Natura 2000-es és helyileg védett terület mellett történt. Egy budaörsi civil természetvédőtől elképesztő fotókat kapott a portál a természeti értékekben bővelkedő területről, amit valamilyen vegyszerrel locsoltak le, immár harmadszorra.
Az érintett területen hatalmas foltokban elsárgult, megégett, kiszáradt növényzet maradt. Kiégett a gyep, megperzselődtek a rajta lévő növények, bokrok és a fák.
A Budaörs Kamaraerdő felőli részén húzódó terület közvetlenül határos az Európai Unió Natura 2000 hálózatába tartozó, és hazai védettséget is élvező Tétényi-fennsíkkal. Annak ökológiai szempontból a szerves része, de az elmúlt évtizedek természetvédelmi és településszerkezeti szabályozási hibái miatt nem áll védettség alatt sem országos, sem pedig helyi szinten.
Védett fajokban gazdag
Annak ellenére, hogy védett növények tömegei találhatók meg rajta, többezres nagyságrendben nő ott a tavaszi hérics, az árlevelű len, a selymes peremizs és a selymes boglárka. Csupán ezek megkárosításából kijöhet egy több százezer forintos büntetés, ugyanis e növények természetvédelmi értéke szálanként ötezer forint. Nagy egyedszámban nő több orchideafaj is, például a vitézvirág, a sömörös kosbor, az agárkosbor, ezek természetvédelmi értéke 10 ezer forint szálanként. Sőt, még náluk is értékesebb, a poloskaszagú kosbor: egyetlen példányának megkárosítása 50 ezer forint kárt okoz.
Hasonlóan értékes a piros kígyószisz, ami nagyon különleges adottsága a területnek, ugyanis a Budai-hegységben nagyon ritkának számít, reliktum faj, vagyis korábbi földtörténeti korokból maradt fenn, mára csak szigetszerű foltokban található meg, főként az Északi-középhegységben. Sőt, a területen van adat a fokozottan védett homoki kikerics előfordulásáról is, aminek egyetlen szála 100 ezer forintos értéket képvisel.
A terület faunája is bővelkedik fokozottan védett fajokban, bizonyítottan megtalálható ott a füstös ősziaraszoló nevű lepkefaj és a ragadozó életmódú, se nem lepke, se nem szitakötő, de mindkettőre hasonlító keleti rablópille. Mindkét faj természetvédelmi értéke példányonként 100 ezer forint.
Régóta tudják, hogy rendkívül értékes terület
A Budai-hegység déli előterében lévő fennsík összesen 1165 hektáron (Biatorbágy, Diósd, Érd, Sóskút, Törökbálint, és Budapest XXII. kerületében) az Európai Unió Natura 2000 hálózatába tartozik. A hazai védettség kisebb területre terjed ki: a Duna–Ipoly Nemzeti Park Igazgatósághoz (DINPI) tartozó Tétényi-fennsík természetvédelmi terület 148 hektáros, míg a Fővárosi Önkormányzat védelme alatt álló terület pedig 130 hektár.
A budaörsi Szajkó utca éppen a fővárosi védettség határán, a Budapest közigazgatási határát jelző vonal túloldalán található. Még a rendszerváltás előtt volt szó róla, hogy a budaörsi önkormányzat helyi védett területté nyilvánítsa, de ez a mai napig nem történt meg.
Ahogy korábban írtuk, 2024 őszén teherautónyi szemetet öntöttek Natura 2000-es területre, a napokban pedig mérget fecskendeztek több fába is Kecskeméten. Tiszakürtön az utcán a virágzó díszfákat csonkolták brutálisan.