A bogyós gyümölcsök rendkívül egészségesek, energiatartalmuk alacsony, viszont vitaminokban gazdagok, flavonoidokat és rostokat tartalmaznak. Ráadásul, ha maga szedi az ember, ingyen van, sőt, a bogyószedő a természet lágy ölén, friss levegőn tölthet el egy kellemes nyári napot. A finn erdőkben becslések szerint 500-1000 millió kiló bogyós gyümölcs terem.
Finnországban mindenütt közel van az erdő
Még Helsinki parkjaiban is találhatunk bogyós gyümölcsöket, de a legjobb termőhelyek a lakott területeken kívül és a nemzeti parkokban vannak. Finnországban mindenkinek joga van fizetség nélkül bogyósokat és gombát szedni otthoni felhasználásra attól függetlenül, ki az erdő tulajdonosa.
Legértékesebb a mocsári hamvas szeder
Finnországban mintegy 40 ehető bogyós gyümölcs van, ezek egy része ritka. A leggyakoribbak közé körülbelül 20 faj sorolható. Közéjük tartozik a vörös áfonya, a fekete áfonya, a tőzegáfonya, a hamvas áfonya, a mocsári hamvas szeder – az ország legértékesebb gyümölcse –, a fekete varjúbogyó és a madárberkenye.
A finnek különösen ügyelnek egészségükre, a leszedett bogyós gyümölcsökből többféle finomságot készítenek. A finland.hu portál segítségével mutatunk néhány receptet, bármelyiket érdemes kipróbálni.
Fekete áfonyás tej
A hagyományos nyári finomságot különösen a gyerekek kedvelik. Elkészítése egyszerű: a fekete áfonyát mélytányérban tejjel és cukorral tálalják. Ugyanígy epret is lehet felszolgálni.
Gyümölcskocsonya bogyós gyümölcsökből
A gyümölcskocsonyát könnyű elkészíteni, nem drága, finom desszert vagy uzsonna. A fekete áfonyából készült gyümölcskocsonyát hasmenéses betegeknek is szokták adni.
Hozzávalók: 0,5 l hígított gyümölcsszörp , 2-2,5 evőkanál burgonyaliszt (étkezési keményítő) , kb. 0,5 l friss bogyós gyümölcs, 2-3 evőkanál cukor.
Elkészítése: a hideg szörpöt és a burgonyalisztet egy edényben alaposan összekeverjük, majd állandó kevergetés mellett addig melegítjük, míg sűrűsödni kezd és megjelennek benne az első buborékok. Azonnal levesszük a tűzről, hozzáadjuk a cukrot és a gyümölcsöket. Kis tálakba öntjük és lehűtve tálaljuk.
Gyümölcsös pirog
A gyümölcsös pirog kedvelt nyári sütemény és vendégváró. Használhatunk hozzá fekete, vörös, tőzeg-, és hamvas áfonyát, varjúbogyót, mocsári hamvas szedret vagy ezek keverékét. A vörös áfonyát és a tőzegáfonyát jobban meg kell cukrozni. Savanyúságukat tejszínnel vagy túróval lehet ellensúlyozni, ekkor a töltelékhez egy tojást is adunk.
Pirog kérdésében a finn emberek két pártra oszlanak: van, aki a kevert tésztára esküszik, van, aki a kelt tésztát kedveli. A kevert tészta elkészítése egyszerűbb és gyorsabb, de sokak szerint a kelt tészta alap a hagyományos és az egyetlen igazi.
Gyümölcsös pirog kelt tésztából
Hozzávalók: 5 dl tej, 5 dkg élesztő, 2 dl cukor, 2 kávéskanál só, 1 evőkanál őrölt kardemum, 1 tojás , 20 dkg margarin , kb.15 dl liszt. Tölteléknek: kb. 12 dl gyümölcs, kb. 1,5 dl cukor – a vörös áfonyához több, kb. 0,5 dl burgonyaliszt (étkezési keményítő). A tetejét tojással kell megkenni.
Elkészítése: az élesztőt belemorzsoljuk a kézmeleg tejbe. Hozzákeverjük a cukrot, a sót, a kardemumot, a tojást és a liszt egy részét. Hozzáadjuk a lágy margarint. Fokozatosan hozzágyúrjuk a maradék lisztet. Kézzel vagy géppel addig gyúrjuk, míg a tészta elválik a kezünktől vagy a tál szélétől.
Letakarva meleg helyen 20-30 percig kelesztjük. Lisztezett deszkára borítjuk és átgyúrjuk, hogy a levegőbuborékok távozzanak belőle. A tészta 1/3 részét tepsi nagyságúra kinyújtjuk, sütőpapírral bélelt tepsibe emeljük. A maradék tésztából ujjnyi vastagságú csíkokat sodrunk, hármat-hármat összefonunk úgy, hogy a tepsi széleinek megfelelő hosszúságú fonatokat kapjunk. A fonatokat a tésztalap széleire illesztjük, megkenjük tojással. A fonatokat a sarkoknál és az oldalakon néhány helyen fogpiszkálóval az alaphoz rögzítjük.
A gyümölcsökhöz keverjük a cukrot és a burgonyalisztet. Ha a gyümölcs nagyon nedves, növeljük a liszt mennyiségét. Ráöntjük a tésztalapra és elegyengetjük. 200 fokos sütőben a középső rácson kb. fél óráig sütjük.
Gyümölcspirog kevert tésztából
Hozzávalók: 7,5 dkg margarin, 2 dl liszt, 0,5 dl cukor, 0,5 kávéskanál sütőpor, 2 tojássárga. Tölteléknek: 4 dl (200 g) gyümölcs, cukor.
Elkészítése: a margarint, a sütőporral elkevert lisztet és a cukrot összekeverjük, morzsaszerű tésztát kapunk. Hozzáadjuk a tojássárgát, jól beledolgozzuk. A tésztát egy cakkos szélű kerek sütőforma aljába és oldalára simítjuk és fél órára hűtőszekrénybe tesszük. A tészta-alapot villával megszurkáljuk és 175 fokos sütőben kb. 15 percig sütjük. A félig sült tésztára rászórjuk a gyümölcsöket, a tetejét meghintjük cukorral. További 15 percre visszatoljuk a sütőbe.
Berkenyezselé
Hozzávalók: 5 dl aludtej, 2 dl tejszín, 1 dl cukor, 2 evőkanál vaníliás cukor, 1,5 dl berkenye összeturmixolva, 8 zselatinlap.
Elkészítése: a zselatinlapokat hideg vízbe áztatjuk. A tejszínt habbá verjük. Az aludtejbe belekeverjük a cukrot, a vaníliáscukrot, az összeturmixolt berkenyét, végül a felvert tejszínhabot. A zselatinból kinyomkodjuk a vizet, kevés forró vízben feloldjuk, és a keverékhez öntjük. Megkóstoljuk, elég édes-e, majd tálakba öntjük.
Egy éjszakán át hűtőszekrényben tároljuk. Tejszínhabbal, citromfű levélkékkel és berkenyebogyóval díszítve tálaljuk.