Ettetek már dióvajat? Egészséges, krémes falat

Egyre különlegesebb variációk léteznek a vajak világában. Igazi ínyenc, finom falat a dióvaj is.
Kapcsolódó cikkek

Néhány érdekesség a dióról, amit jó, ha tudunk.

A dió

Közvetlen fogyasztáshoz a legjobb a friss, idei dió. Sütéshez, pirításhoz használjunk  tavalyról maradt termést.Fogyasztás előtt érdemes néhány órára vízbe áztatni, hogy az enzimgátló réteg lekerüljön róla. Ellenkező esetben a szervezetnek sokat kell dolgoznia azon, hogy valamennyi tápanyagot hasznosítson belőle. Másnap szárítsuk meg, és máris használhatjuk, az áztatóvizével pedig meglocsolhatjuk a szobanövényeket – olvashatjuk a biowell natura oldalán.

Dióvaj készítése

Hozzávalók

Elkészítése

Töltsük a diót háztartási robotgépbe, és kezdjük el darálni kevés dió- vagy mandulaolajjal együtt. Az ízesítőket később adjuk hozzá! Őröljük, és közben időnként kapargassuk le az  edény oldalára tapadt darabokat, hogy minél homogénebb legyen. Ízlés szerint adagolhatunk hozzá olajat a kívánt krémesség eléréséig.

A darálás során a dió állaga folyamatosan változik: először morzsás, csomós, később összeáll, majd újra szétoszlik,végül az olaj kiengedésekor nagyon szép, krémes, kenhető vajjá válik.

Miután kész, fakanállal hozzákeverhetjük az ízesítőket. Készíthetjük sósra és édesre egyaránt. Hűtőben tároljuk.

Esetleges ízesítők, édesítők

Természetesen hasonlóképpen készíthetünk pörkölt mogyoróból, mandulából és pisztáciából is vajat. Érdemes kipróbálni és változatossá tenni a reggeliket vagy vacsorákat.

Fotó: walnut.org

Címlapfotó: walnut.org

A békebeli zserbó 3 titka, amitől olyan finom lesz, mint a nagyié
Ez a zserbó felteheti a koronát az ünnepekre.