Május 23-án egy napra a szombathelyi Fő térre költöztek Magyarország legmívesebb fagylaltosai, ahol a felállított sátorban megválasztották az Év Fagylaltját. Többféle kategóriában versengtek Magyarország legjobb gombócai: 2-féle zsűri bírálta el a benevezett nyalánkságokat. A szakmai mellett közönség- és médiából is verbuválódtak a kóstolók – köztük a Sokszínű Vidék képviseletében e sorok írója – is végigtesztelhette a fagyikat.
150 féle fagylaltot lehetett kóstolni
A szombathelyiek a fagyi napon végignézhették a versenyfagylaltok elkészítését, fagylaltbemutatókon vehettek részt, majd 150 forint per gombócáron megkóstolhatták a nyár első igazi, garantáltan minőségi gombócait. Az idei versenyfagylaltok mellett az előző évek nyertesi, és a céges gyártók fagylaltjai is bemutatkoztak, majd 150 féle fagyi közül lehetett választani. Mindemellett a szakmai programokat koncertekkel, bűvész- és kötélugró-showval és bábszínházzal dobták fel. A fagyikóstolás pedig olyannyira sikeres lett, hogy több százan, tömött sorokban, fél órákat is várakoztak, mire a kézműves pultokhoz jutottak.
Az Év fagylaltja versenyt 1998-óta szervezi meg a Magyar Cukrász Iparkosok Országos Ipartestülete
Az eddigi versenyeket Budapesten, Soltvadkerten és Szegeden rendezték, a tavalyi is Szegeden volt, ezidáig mindig cukrászdákban.
A kiválasztási szempont inkább az volt, hogy legyen olyan kapacitású cukrászda, ami be tudja fogadni a versenyre nevezetteket, valamint a látogatókat.
– mesélték a szervezők.
Tavaly először merült fel az az ötlet, hogy a programot kivigyék nagyközönség elé, és fesztiváljelleggel, nyilvánosan rendezzék meg.
A szombathelyi Mészáros Cukrászda pályázott a szombathelyi megvalósítása, amiről a helyi városvezetést is meggyőzte. Városmarketing szempontból ők is fantáziát láttak a fagyinapban, így a város 5 millió forinttal támogatta a rendezvény megvalósítását és saját turisztikai cégét, a Savaria Turizmus Kft.-t bízta meg az esemény megszervezésével.
Az Év fagyija versenyre összesen 40 készítő 56 versenyfagylaltot nevezett
A versenyre egyébként mindenki eljött, aki a szakmában számít. A fagyik négy kategóriában versenyeztek: külön a kézműves (ebben a műfajban 27-féle fagyi indult), a minden mentes kézműves fagylaltok (cukor, glutén, laktóz ), az alapanyag forgalmazók – gyártók, és az alapanyag forgalmazók – minden mentes fagylaltjai.
Rendkívül népszerűek idén a zöldfűszerekkel (szegfűszeg, menta, bazsalikom) megbolondított gombócok, és a magvakkal (szezámmaggal, tökmaggal, pekándióval, kakaóbab törettel) dísztett roppanós textúrák.
A nap legkülönlegesebb kóstolni valója, az aludtejes prósza fagylalt, házi szilva lekvárral volt
Személyes kedvencünk mégsem ez, hanem az Év szombathelyi közönségdíjas fagylaltja lett, Sztaracsek Ádám rozmaringos fehér csokis vilmoskörte fagyija. A komáromi cukrász, aki készítette, egyébként a tavalyi Ország Tortája megalkotója is, olyan ízharmóniát alkotott, amire csak csettinteni tudtunk. A 27-féle kézműves fagyit végigkóstolva mi legalább 4-nek adtunk szinte maximális pontszámot, például a sós pekándiós karamelltől és a sós pisztáciás madártej- ricotta mangótól is nehezen váltunk meg. Ami szembetűnő volt még, hogy a csokis ízvilág helyett valóban előtérbe kerültek a fűszeresebb, gyümölcsösebb, különleges magokkal megspékelt fagyik.
Az Év fagyija címet 2019-ben a “Piemont királya” nyerte el. Készítője Wilheim Dávid nagykanizsai cukrász, és egy tonkababbal fűszerezett, fekete szedres, ropogós-mogyorós fagyicsodát alkotott.
Végül, íme a győztesek
Ebbe a kategóriába olyan kézműves fagylaltokkal lehetett nevezni, ami természetes alap- és járulékos anyagokkal, tejes fagylaltok esetében főzött alappal, és kizárólag saját készítésű öntetekkel, pasztákkal, díszítésekkel, a hagyományos technológiai sorrendet betartva készülnek.
- Aranyérmes és egyben az ÉV FAGYLALTJA vándorkupa győztese: Il Re Del Piemonte – Wilheim Dávid (DaCrema Fagyizó – Nagykanizsa)
- Ezüstérem: Sós pisztácia madártej- ricotta mangóval – Marsa Éva Heléna (Vanília & Gelarto – Nagykőrös)
- Bronzérem: Meggyes crema krokkanttal – Kurucz Kinga (Hisztéria Cukrászda – Tápiószecső)
- Arany: Illatos birs feketeribizlivel – Pokoraczki Ágnes (Bahama Kézműves Fagyizó – Újfehértó)
- Ezüst: Frutta al Cioccolato – Wilheim Dávid (DaCrema Fagyizó – Nagykanizsa)
- Bronz: Meggyes diós mák – Eszenyi Ferenc (Matifou Fagyizó – Debrecen)
- Arany: Liberte – Vladucz Péter (Chef Market Zrt. – Budapest)
- Ezüst: Handcrafted Pisztácia Tejjégkrém – Horváth Edvárd (Gelato Italiano Kft. – Környe)
- Bronz: Argentin Karamellás Keksz – Horváth Mónika (Békás Kft. /Pernigotti/ – Budapest)
- Arany: Pisztácia parajd fűszerével – Gangel András (m-Gel Hungary Kft. – Budapest)
- Ezüst: Copa KiBana – Luca Marogna (Pregel Magyarország Kft. – Budapest)
- Bronz: Laktózmentes Cold Brew Coffee – Horváth Edvárd (Gelato Italiano Kft. – Környe)
I./M és C/M kategóriákban nevezett fagylaltok nem tartalmazhatnak hozzáadott: cukrot, glutént, laktózt és tejfehérjét. Cukor helyett a következő édesítőszerek használhatók: xilit (nyírfacukor), eritrit, stevia, maltit (maltitol).
- Wilheim Dávid (DaCrema Fagyizó – Nagykamizsa)
- Rozmaringos fehércsokis vilmoskörte – Sztaracsek Ádám (Jánoska Cukrászda – Komárom)
Mitől kézműves a kézműves fagyi?
A cukrász szakemberek érdeklődésünkre elmondták a kézműves fagylalt csak természetes alapanyagok felhasználásával készül, a versenyzőnek a fagylalt minden alkotórészét magának kell készítenie, nem használhat előre gyártott alapanyagot.
A tejes fagylaltok főzéssel készülnek, hagyományok alapanyagok: tojás, tejszín felhasználásával. A gyümölcsfagylaltoknál minimum 30 százalék kell, hogy legyen a gyümölcstartalom. Kivételt képeznek ez alól a citrusfélék
– mondták.
Végezetül azt is megtudtuk, hogy a jövő évi program megszervezésére már Székesfehérvár jelentkezett be.