Medve Zsolt, az interneten fügés emberként ismert blogger néhány évvel ezelőtt lett a füge nagy szerelmese. Kedvenc gyümölcséből azóta 160 fajta növekedik farmosi birtokán, ahol nem csupán gondozza ezeket a fákat és bokrokat, hanem gasztronómiai „kísérleteiben” felhasználja termésüket.
Legutóbb a fügeszalámi készítése keltette fel a figyelmét. Egy külföldi fügés Facebook csoportban talált rá az olasz nyelven írt receptre, melyet kicsit átszabott saját ízlése szerint, a végeredmény pedig csodálatos ízvilágú farmosi fügeszalámi lett. Ennek receptjét tette közzé az Ezt fald fel! nevű blogjában.
- 1-2 evőkanál balzsamecet
- 1 dl csésze vörösbor
- 3 dl szőlőlé
- 20 dkg aszalt füge
- 10 dkg aszalt datolya
- 3-4 kocka aszalt gyömbér (kisebb darabokra vágva)
- 15 dkg pirított dió durvára vágva
- 5 dkg pirított mandula durvára vágva
- 6 dkg zabpehely
- 1 rúd vanília kikapart belseje
- 1 csipet reszelt citromhéj
- 1 csipet reszelt narancshéj
- 1 csipet ánizsmag (egész)
- 1 mokkáskanál őrölt fahéj
- 1 csipet őrölt szerecsendió
- fél mokkáskanál konyhasó
- Az elkészítést azzal kell kezdenünk, hogy az aszalt fügékről levagdossuk a megkeményedett szár részeket. Ezután negyedeljük őket, majd kisebb lábasba tesszük.
- Daraboljuk mellé az aszalt datolyát és a gyömbér kockákat is. Fontos, hogy valóban elég néhány kocka aszalt gyömbér, különben az íze átveszi a főszerepet.
- Ha nincs aszalt gyömbérünk, meg lehet próbálni a friss gyömbért belereszelni, vagy szárított őrölt gyömbért tenni bele, de azok mennyiségét ki kell kísérletezni.
- Öntsük nyakon a vörösborral és a balzsamecettel, majd lassú tűzön főzzük addig, míg fel nem veszi a füge az összes lét maga alól.
- Ha ez megvan, hagyjuk picit hűlni, aztán botmixerrel pépesítsük. Ekkor jöhet hozzá a szőlőlé.
- Ezzel tegyük vissza a tűzre, és folyamatos kevergetés mellett főzzük addig, míg sűrű, tejbegríz állagú nem lesz. Az aszalt füge a ráöntött szőlőlevet is mohón magába szívja. Adjuk hozzá az összes fűszert, az előzőleg durvára vágott és megpirított diót, mandulát és a zabpelyhet is.
- Főzzük jó sűrűre, majd vegyük le a tűzről, és hagyjuk annyira kihűlni, hogy puszta kézzel kényelmes legyen vele dolgozni.
- A masszát gyúrjuk össze kézzel, tegyük sütőpapírra, és formáljunk belőle egy hengert. Ahogy óvatosan tekerjük fel a sütőpapírt, úgy tudjuk folyamatosan formálni.
- Amikor nagyjából egyenletesen vastag mindenhol, a sütőpapír két végét csavarjuk össze. Ezzel a csavaró mozdulattal tudjuk folyamatosan tömöríteni a szaláminkat. Ha készen van, tegyük hűtőbe és hagyjuk egy éjszakán át pihenni.
- A következő naptól fogyasztható. Mivel ez egy tömény édesség – hozzáadott cukor nélkül –, és főzve volt, rendkívül sokáig eláll a hűtőben.
- Arra ügyeljünk, hogy folyamatosan szárad ki, így ahogy múlik az idő, egyre keményebb, tömörebb lesz, akárcsak egy igazi szalámi.
Az eredeti recept szerint nem zabpehely volt benne, hanem szezámmag, de nekem szimpatikusabbnak tűnt a zabpehely, saját ízlés szerint azonban lehet hozzáadni bármi mást
– fogalmaz Medve Zsolt.
A balzsamecettel lehet ellensúlyozni a tömény édességet. Két evőkanálnyi hozzáadásával édes marad, de lesz egy leheletnyi savasság is az ízében. Ízlés szerint lehet ezzel is játszani.
A gyömbér és az ánizs nagyon erős ízek, nem szabad túl sokat adni hozzá, mert átveszik a főszerepet.
Ha szeretjük a kandírozott gyümölcsöket, akkor tehetünk bele apró kockákra vágott kandírozott narancs- és citromhéjat is. Mi most nem raktunk, mert ez hozzáadott cukor nélkül készült. A receptben megadott mennyiségből egy 600 grammos rúd lett
– összegzett a fügés ember, akinek további receptjei és a gyümölcs termesztésével kapcsolatos tapasztalatai és tanácsai IDE KATTINTVA olvashatók.