A szolnoki Gujka Méhészet idén februárban álmodott egy nagyot és három mézével nevezett az Amerikai Egyesült Államokban 13. alkalommal megrendezett Black Jar Honey Contest nemzetközi mézversenyre. A verseny rendezője az Asheville-i – Észak-Karolina – méhészeti kutatóközpont, a Center for Honeybee Research volt.
A rangos megmérettetés döntőjében a fajtamézek kategóriában a világ legjobb három méze között végzett a szolnokiak ámorakácméze ( Indigo Bush Honey/ Amorpha Fruticosa Honey ), összességében pedig bekerült a világ 30 legfinomabb méze közé. A siker Gujka Lászlónak – a méhészet vezetőjének és kolléganőjének, Mészáros Angélának a munkáját dícséri.
Gujka Méhészet
Gujka László méhészetének állandó telephelye Jász-Nagykun Szolnok megyében, Szolnok-Szandaszőlősön található, de méhcsaládjaikkal szezonálisan az ország különböző pontjaira is elvándorlnak, hogy minél többféle nektárt tudjanak gyűjteni.
Gujka László 1997-ben kezdett méhészkedni első generációs méhészként egy szakmailag magas szinten tevékenykedő méhésznél. Egy telet javította a kaptárjait, ezért cserébe megkapta az első méhcsaládját. Ezt követően 5 éven át gyakorlati tapasztalatokat gyűjtött, 2001-ben pedig méhész szakképesítést szerzett.
27 éve méhészkedik, 2015 óta főállású méhészként dolgozik. A Gujka Méhészet ma 200 méhcsaláddal rendelkezik.
A kaptárakat és a kereteket maguknak készítik el. Nyáron a méheknél dolgoznak, télen a műhelymunkákat végzik el Mészáros Angélával közösen. Év közben rendszeresen járnak helyi termelői vásárokba, piacokra és rendezvényekre.
A mézeink postai úton, 8034 kilométer távolságot tettek meg Amerikáig. A nagy távolság, a szállítás veszélyei, valamint a vámellenőrzések miatt egyedi szállítódobozt készítettünk. Ez a speciális doboz sértetlenül célba juttatta mézeinket a versenyre
– mondta érdeklődésünkre Gujka László.
A mézek 3 körös értékelési folyamaton mentek keresztül, mely hónapokig tartott. Tavasszal két előzsűrizésen estek át, ezt követően Asheville-ben, a Honey Fest nyilvános döntőjén ért véget a verseny az eredmények közzétételével.
A verseny során a mintákat egy fekete textilzsákba helyezték, ezzel biztosítva, hogy a zsűri tagjai a bírálat során kizárólag a kóstolt mézek ízére hagyatkozzanak, kizárva minden egyéb lehetséges külső befolyásoló tényezőt. A 11 tagú szakmai bizottság a kóstolás során egymással sem kommunikálhatott. Az értékelésnél kiemelt figyelmet fordítottak a méz tisztaságára, ízére, állagára és természetesen a minőségére is
– említette a szolnoki méhész.
A versenyen 10 kategóriában versenyeztek a mézek a világ minden tájáról, így például például az Amerikai Egyesült Államok, Horvátország, Uruguay , Kolumbia , Hawaii, Brazília, Afrika, India, Törökország, Spanyolország, Svájc és Kanada mézei mérettettek meg.
A több száz méz közül a zsűri kategóriánként kiválasztotta a három legjobbat – így összesen harminc mézet -, köztük a fajtamézeket legkiválóbbjait is.
Ebben a kategóriában spanyol és török versenytársuk mellett a Gujka Méhészet ámorakácméze bekerült a világ három legjobb méze közé.