Otthon készült

Ez Budapest egyetlen ásványvize

Idén 120 éves Budapest egyetlen ásványvize, aminek forrásaz Árpád fürdőtelep, írja az enbudapestem.hu.

A XIX. század végén a forrásvizet Csillaghegyi Ásványvíz néven palackozták és palackozzák ma is, pont 120 éve, hiszen a Csillaghegyi forrásvíz első címkéjének védjegyét 1904-ben jegyezték be, ez tehát a forrásvíz első kereskedelmi forgalomba hozatalának időpontja is.

A lap cikke szerint maga a fürdő is elképesztő minőségű szolgáltatásokat nyújtott, több tízezer ember járt ide. A hideg vizéről híres fürdőben termálvíz után kutatva került sor három új kút fúrására, melyek eredményeként 110, 137, illetve 500 méteres mélységből, elemi erővel tört fel a víz. Ezek a kutak ma is használatban vannak, képesek percenként több ezer liter alacsony ásványi anyag tartalmú, enyhén lúgos, kiváló minőségű ásványvizet biztosítani, kis túlzással egész Budapestet el lehetne innen látni kiváló minőségű ivóvízzel.

Innentől kezdve már nem a forrásokból, hanem a kutakból nyert vizet palackozták, Csillaghegyi Ásványvíz vagy Csillaghegyi Kristályvíz néven.

A Péter villa alagsorában 1928-ban létesített üzem termelését báró Kohner és Kaszab Emil fejlesztette, 1934-ben a Kőbányai Polgári Serfőző vette át a csillaghegyi üzemet és a sörrel együtt terítette az ásványvizet is. A II. világháborút követően, az államosítás idején azonban már csak jogilag létezett az üzem. A palackozást a Budapest Gyógyfürdői Zrt. élesztette újjá, olvasható a cikkben.

Ez a víz – mint az egyedüli fővárosi ásványvíz – keveset utazik a városon belül, amitől még fenntarthatóbb. A fővárosi cégeket is Csillaghegyről látják el vízzel, sőt, az első magyar szénsavas üdítőitalt, a Bambit is a BGYH égisze alatt töltik, írták.

Kapcsolódó
80 éve csobog Székesfehérváron a savanyú csodavíz
Fürdéshez nem lett elég, így évtizedek óta issza a lakosság a mélyről feltörő vizet.
Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik