A madarak etetése, mely a legfontosabb madárvédelmi tevékenység nagyon nagy odafigyelést, elhivatottságot és rendszerességet követel. Ezért nagyon fontos, hogy csak akkor kezdjen bele bárki is, ha a madarak élelemmel való ellátását kellően odafigyelve, napi rendszerességgel tudja biztosítani, hosszú hónapokon keresztül!
Az én madárbarát kertemet látogató tollas kis vendégeimnek próbálok minél többféle eleséget felkínálni, hiszen így mindenki a kedve szerint tud válogatni. A felkínált eleséget pedig igyekszem természetes módon kihelyezni, odafigyelve rá, hogy melyik madárfaj hol szeret, vagy tud táplálkozni. Hiszen ahány madár, annyi szokás.
Épp ezért alakítottam ki az ökörszem kastélyt, a harkálykertet, az ő kedvükre téve gazdagította kertem olyan korhadó fákkal, olyan kesze-kusza gyökerekkel, amik az ő hasznunkra van, mert vannak fajok, akik igenis ragaszkodnak a természetes élőhelyükhöz. Ha pedig a termesztés élőhelyüket kialakítom a számukra, és abba kínálom fel nekik a finom falatokat, akkor ott egészen biztosan kedvükre való lesz a csemegézés. Oda újra és újra visszajárnak, és szívesen csipegetik az ott lapuló betevőket. Az én meglátásom szerint így lehet a kis tollasokat igazán odafigyelve, az ő igényeiket szem előtt tartva segíteni.
Mindig hat darabot készítünk el, ez általában két-három napra elegendő kis barátainknak. De, ha nagyon nagy a forgalom, akkor előbb is elfogy a finom betevő. Mindig frissen készítjük, és egy napot állni hagyjuk a hűtőben. Legnagyobb segítségem a kalács készítésénél a kisfiam, aki nélkül egészen biztos nem tudnám, ilyen finomra készíteni a madarak kedvenc csemegéjét. Együtt is tesszük ki nekik és együtt is készítsük. Kiváló foglalkozás, remek időtöltés, ami alatt ismerkedünk tollas kis barátainkkal.
A madárkalács elkészítése lépésről-lépésre
- A forma bármilyen lehet. Mi erre a célra szánt, szép színes muffin formákban készítjük, eme finom csemegét.
- Az első lépés, hogy a magokat, külön-külön műanyag kis poharakba kiszedjük.
- A következő magokból áll általában a mi kalácsunk. Zabpehely, vörös köles, napraforgómag. Valamint dió, mogyoró apró darabokra törve.
- Legyenek benne kisebb és nagyobb darabok is, hiszen a piciny csőrű őszapók például a kicsi darabokat fogják kedvelni. De bármilyen összetételű kalácsot lehet készíteni. Bárhogy lehet variálni.
- Az elmúlt hetekben ezeket a hozzávalókat új kedvencükkel az apró zabpehellyel is kiegészítettük. Az egészen kicsi darabkák kellemesen felpuhulnak a zsiradékban.
- Ezt a számukra is felkínálható eleséget rendszeresen helyezem ki a madárkalácsba rejtve, vagy csak önmagába, de ilyenkor pici olajjal elkeverem, hogy a darabkák megpuhuljanak.
- Miután minden hozzávaló a kis pohárkákba lapul, felolvasszuk a zsiradékot.
- Mi kókuszzsírt használunk. Ennek oka, hogy a kókuszzsír nem olyan olvadékony. A formát kiválóan megtartja, valamint a benne lapuló magok is stabilan benne maradnak, ahogy a zsír körbe öleli őket. Valamint a madarak nagyon kedvelik.
- Amíg a zsiradék olvad, tisztes távolban a kisfiamtól. Erre nagyon kell vigyázni, ha kisgyerekkel készítsük, hiszen a zsír meleg lesz olvadás után.
- Tehát, amíg a zsír olvad, egy nagyobb műanyag tálkába beleöntjük a hozzávalókat. Alaposan összekeverjük, hogy mindenhova jusson mindenféle mag.
- Ezután szépen megtöltögetjük a formákat. Mi jó háromnegyed töltjük. Ezen idő alatt a zsír tökéletesen felolvad.
- A következő lépéseket csak én csinálom, hiszen itt már a meleg zsírral kell dolgozni. A formákat tele öntöm a felolvasztott zsiradékkal.
- Amikor mind a hat készen van, szívószálat szúrok a közepükbe. Körülbelül három-négy centi hosszú darabokra vágom a szívószálakat. Ennek az a célja, hogy amikor a zsiradék vissza dermed, könnyedén át tudjam fűzni rajta a madzagot, amivel fel lesz kötve a kalács.
- Miután készen vannak a kalácsok hagyom szobahőmérsékleten vissza hűlni, ezután pedig hűtőben tárolom.
- Az összetétel, hogy a kalács milyen magvakból álljon szabadon választható. Én is variáltam már többféleképpen. Gyakran készítek olyat is, amiben csak zabpehely van. Ez a fajta is nagy kedvenc.
Hova helyezzük ki?
Azt hogy hova helyezzük ki, szintén szabadon választható. Én van amelyiket madzagra fűzve faágra akasztom. A függő kalácsot a cinegék, az őszapók fogyasztják. Ezenkívül a harkálykert korhadó fáinak a réseibe is helyezek belőle. Itt sokkal több faj csipegeti, többek között a fakuszok, a fekete rigók, a szén és kék cinegék, a nagy és a közép fakopáncsok, a csuszkák, a szajkók, a lepergett morzsalékokat pedig a gyengébb csőrű vörösbegyek és az ökörszemek is örömmel fogyasztják.
Ha kedvet kaptatok az elkészítéséhez kellemes időtöltést kívánok hozzá.
Akinek madárbarát kertje van az napról-napra gyönyörködni tud tollas kis barátainak a szépségében. Vegyük együtt szárnyaink alá tollas vendégeinket. Ismerjük meg őket és segítsük életüket!