A fekete gólya a világ 100 országában fordul elő. Állományát a világon 18-25 ezer példányra becsülik, a faj a legnagyobb létszámban a Baltikumban él. A fehér gólyával szemben rejtett életmódú, a háborítatlan, embertől távoli helyek lakója.
Magyarországon – a Hanságban, az Őrségben és a Szigetközben, a Felső-Tisza vidékén a folyók körüli erdőkben – a szakemberek szerint mintegy 380-420 pár fekete gólya fészkel.
így a gemenci populáció a világ legnagyobb népsűrűségű fekete gólya állománya.
Idén – ahogy az elmúlt két évben is – hamarabb jelentek meg az általában március közepén érkező fekete gólyák a Gemencben is.
ezáltal bárki nyomon követheti a fokozottan védett madarak életét az interneten. (Csak türelem: van, amikor a nagy látogatottság miatt lassan tölt be a kamera!)Az itteni gólyapár 2011-ben rakott fészket a Keselyűsben. A hím gólya fiókaként 1999-ben Bogyiszlón kapta meg gyűrűjét, és az évek során többször is azonosították a szakemberek. A madár azóta is a bekamerázott fészekre érkezik meg, mely a születési helyétől, tehát attól a fészektől, ahol kikelt a tojásból, körülbelül 5 km távolságra található.
A Pilisbe is visszatértek a fekete gólyák
A Duna-Ipoly Nemzeti Park és a Pilisi Parkerdő Zrt. munkatársai műfészekkel pótolták a Pilismaróti Erdészet területén immár harmadik éve fészkelő fekete gólya pár fészkét, amely az előző télen leszakadt. Mivel
pilisi visszatérésüket és a természetbe való beolvadást biztosítandó, a természetvédelmi őrök és az erdészek vastagabb ágakat, gallyakat helyeztek a műfészekre. A közös akció sikeresnek bizonyult, ugyanis a fekete gólyák április elején elfoglalták új, immár időtálló otthonukat. A madarak megérkezésüket követően az építményt vékonyabb ágakkal, gallyakkal tették magukévá és otthonosabbá.