A Káli-medence, régiesen ‘Kállai-medence’ a Balaton-felvidéki Nemzeti Park része. Zánkánál kezdődik és Balatonrendes illetve Ábrahámhegy közelében az Örsi-hegy határolja. Az itt húzódó hegyvonulat vörös homokkőből van, sok hegyet azonban bazalttakaró borít. A szél évmilliók alatti munkájának állítanak emléket a kőtengerek, ami Kővágóörs, Szentbékkálla, Salföld, s Kisörs térségében figyelhetők meg.
És hogy milyen gyönyörű a Káli-medence repcevirágzáskor, azt Bercsi Gábor fotográfus meseszép képeivel illusztráljuk.
Csobánchegy
Fotó: Bercsi Gábor Fotó: Bercsi Gábor[/caption]
Káptalantóti és a Tóti hegy
Fotó: Bercsi Gábor
Gulács és Badacsony között
Fotó: Bercsi Gábor[/caption]
A háttérben Szigliget vára
Fotó: Bercsi Gábor
Mit érdemes tudni a repcéről?
Repceolaj
Olajának felhasználásáról már az időszámítás előtti utolsó századokból vannak feljegyzések. Európában a XIII. századtól állítottak elő repceolajat. A világ repceolajtermelése kb. évi 11 millió tonna, a növényi zsiradékok közül a harmadik legtöbb. A biodízel divatja miatt az ennek a divatnak hódoló országokban a kereslet erős felfutása várható. Nálunk a napraforgó után a legjelentősebb olajnövény; évi 80-120 ezer tonna magot termesztünk. ( Forrás: wikipédia)
Fotó: nourishholisticnutrition.com[/caption]
Repceméz
A repce szerintem a legellentmondásosabb méhlegelőnk. Előnye, hogy sokáig, akár 3-4 hétig is virágzik, éppen a gyümölcsfák és az akác közötti időszakot fedi le. Értékes virágport nyújt, sokat segít a fejlődésben.
A Mézmester ajánlása szerint a repceméznek a következő jótékony hatását tapasztalhatjuk:
– Mivel a repceméz a legkevésbé savas mézfajta (enyhén lúgos kémhatású), fogyasztása érzékeny gyomrúaknak is kifejezetten ajánlott, és gyomorsavtúltengés esetén sem jelent problémát, sőt: segít a probléma kezelésében!
– Szintén egyedülálló kémhatásának köszönhető, hogy a repcemézet manapság egyre gyakrabban használják a különböző lúgosító kúrák alkotóelemeként.
– A repceméz hatásai közül fertőtlenítő hatása is közismert: eredményesen használható gyulladáscsökkentőként, és a legyengült szervezet regenerálásában is nagy szerepet játszik.
– Mind a méhek, mind az emberek számára kiemelten értékes beltartalmi tulajdonságokkal bír, ennek köszönhetően a repceméz nagyszerű immunerősítő.
– A repceméz jótékony hatásai közül magas szőlőcukor tartalma miatt kiemelkedik az energetizáló képessége, ami miatt a kemény szellemi és fizikai munkát végzők, és a sportolók is étrendjükbe illeszthetik.
– Vérszegénység esetén a repceméz hatása szintén felbecsülhetetlen, hiszen magas vastartalma miatt elősegíti a fokozott vérképzést.
– Nagyon jó alapanyag propoliszos méz készítéséhez, mivel segítségével krémes állagban, kiskanállal, könnyedén bevihető a szervezetbe a propolisz. Ez méginkább kidomborítja a repceméz egyébként is kiváló egészség megőrző jellegét.
Ne maradj le a legjobb cikkeinkről, iratkozz fel hírlevelünkre!
Minden pénteken az elmúlt hét legérdekesebb cikkei várnak postaládádban.
Kedves Olvasónk!
Már csak egy kattintásra van szükség, hogy megerősítsd feliratkozási szándékodat!
Amennyiben nem kapod meg megerősítő e-mailünket, kérünk, ellenőrizd a levélszemét mappádat.
Üdvözlettel, Sokszínű Vidék