Az UNESCO, az ENSZ Nevelésügyi Tudományos és Kulturális Szervezete 1971-ben indította az „Ember és bioszféra” című kutatási programot a természeti környezet megóvásáért.
A Hortobágy 1979-től biorezervátum
Ennek keretében számos országban úgynevezett bioszféra rezervátumokat jelöltek ki, melyek létesítésének fő célja a Föld nagy ökoszisztéma-típusait reprezentáló, kiemelkedően értékes területek védelme, a rajtuk tapasztalható emberi és természetes folyamatok megfigyelése volt. A Hortobágy 1979-ben került be a világ biorezervátumai közé.
Végeláthatatlan füves puszta
A terület kissé túlnyúlik a jelenlegi Hortobágyi Nemzeti Park határán: túlnyomórészt fátlan legelőterület. A végeláthatatlan füves puszta láttán az lehet az avatatlan látogató benyomása, hogy talán nincs is itt semmi, csak a végtelen horizont. A tekintetet is csak ritkán akasztja meg egy gémeskút, csárda vagy tanya, kisebb fa- vagy bokorcsoport. És mégis! Ez a környezet – hazánk első nemzeti parkja – méltán hungarikum, a Világörökség része és a világ bioszféra rezervátumainak egyik ékessége.
Növény- és állatvilága lenyűgöző
Ez Európa legnagyobb összefüggő, természetes füves pusztája, mely nem az erdők kiirtása eredményeként jött létre, hanem emberi tevékenység révén, és képes volt megőrizni biológiai sokféleségét.
Csodáljuk tovább a fotókon bioszféra rezervátumunkat, minden magyar füves pusztáját!