A hajdani honfoglaló magyarokhoz Levédiában csatlakozó kazárok (kabarok) emlékét őrző határ menti kis nógrádi faluban, Kazáron idén is több mint tízezer ember látogatta meg május 28-án a IX. Kazári Laska Fesztivál és Tócsni Partit.
3 kategória, 68 főzőhely
A versenyen három kategóriában sültek főttek 68 főzőhelyen a laska és a tócsni mellett a finomabbnál-finomabb étkek.
A jól összeszokott hazai és külföldi versenyzők közé új színt hozott a Cegléd és Térsége Ipartestülete, a Ceglédi Városvédő és Szépítő Egyesület, valamint a Kisméhecske Kifőzde csapata, akik nem palóc módra, a sparhelt platniján sütötték a krumpliból és lisztből való laskát, hanem alföldi laskatésztát főztek bográcsban, s hozzá még egy kis csülköt is tettek. Gecse Ákos polgármestert csapatával együtt meg is hívták a június közepi Ceglédi Bor és Laskafesztiválra.
A Mátra ölén a Kazár –patak partján elterülő község ófalujában máig áll több hagyományos palóc kontyolt, nyeregtetős parasztház. Öreg és fiatal a lányok-asszonyok a jeles napokon még most is felöltik a 3 keményített alsószoknyás, térdig érő hímzett bugyingós, pompás népviseletet. Az öltözködés – öltöztetés jó negyvenöt percet vesz igénybe és a ruha igen borsos árú, mert egy új öltözet belekerül úgy 150 ezer forintba.
Látnivalók sokaságát kínálják a faluban
A helységben található Vasaló és Öntvénygyűjtemény, Bányász kiállítás, Tájház, mackó és babagyűjtemény, a Gyűjtemények Házában lévő gyufacímke és hamutartó kiállítás, és a Palóc Galéria kézműves termékei kellemes időtöltést biztosítanak az idelátogatóknak.
Sokan kedvelik a vidék túraútjait, ez a terület is beletartozik az országhatáron átnyúló Nógrád – Novohrad Geoparkba. Különleges természeti látványosság a világon összesen hat helyen megtekinthető, húszmillió éves riolittufa képződmény. Érdemes néhány éjszakát eltölteni a természet kedvelőinek a község vendégszobáinak egyikében.
Kép és szöveg: Kőhalmi Dezső