Ha a tüneményes Balaton-felvidéki település, Monoszló nevét hallja az ember, elsőként minden bizonnyal a Hegyestű jut az eszébe. A település határában – mintegy őrtoronyként – magasodik a Káli-medence keleti kapuját őrző, 337 méter magas Hegyestű bazaltkúpja.
A vulkáni hegy sem kerülte el a bazalt kőzetet rejtő hegyek sorsát, hisz 1938-ban megkezdték az északi oldal bányászatát és 1970-re – mikor a kőfejtés és feldolgozás befejeződött – Hegyestű felét elhordták. A visszamaradt bányafal így betekintést nyújt egy vulkáni hegy belső szerkezetébe.
Monoszló egyébként a Balatontól 6 kilométerre északra, a Káli-medence keleti szomszédságában megbújó kis Monoszlói-medencében fekszik. Ez a terület a Balaton-felvidék egyik legrejtettebb völgye erdővel borított dombok ölelésében. Nem véletlen, hogy egyik legnagyobb vonzereje a természetközeliség , az alig 100 fős lélekszámú falu a béke és a nyugalom szigete – a magyar tenger közelében.
Több Balaton-felvidéki gyöngyszemhez hasonlóan Monoszlót is nevezték már csipetnyi magyar Toszkánának, s mégha vitatkoznánk is ezzel a megállapítással, annyit el kell fogadni, hogy a falu Magyarország egyik legszebb vidékének féltve és joggal őrzött kincse.
Josef Jordan fotós, aki a Balaton-felvidékről több gyönyörűséget megmutatott már olvasóinknak – gondoljunk csak Salföldre, vagy éppen a csodás őszi napfelkeltére, netán a Badacsonyra – a napokban Monoszlón élvezte a csodás őszi időt, és újra mesés felvételeket készített Monoszlóról és környékéről. Ugye valóban csodálatos?
Kiemelt kép: Josef Jordan