Kétségkívül a Fertő-Hanság Nemzeti Park egyik legnagyobb látványossága a kora tavaszi tőzikevirágzás a csáfordi erőben. Becslések szerint mintegy 13-17 millió tő virág borítja fehérbe a talajtakarót. Enyhe idő esetén, akár már február közepén – és nézve az előrejelzéseket, idén is készülhetünk a februári időpontra…
Az erdő élővilágát és történetét a mintegy 4 km hosszúságú, szabadon látogatható Tőzike Tanösvény mutatja be. A Répce-folyó ágait fahidakon átszelő útvonal az ártéri területek talán legszebb, természeti értékek tekintetében legváltozatosabb részleteit igyekszik szemléltetni 5 ismertető tábla segítségével.
Szigorú szabályok
A Fertő-Hanság Nemzeti Park Igazgatóságának munkatársától, Barna Csillától megtudtuk, hogy a szigorú előírásokat azért kellett bevezetni, mert a kutatások azt igazolták, hogy pusztán a tanösvényről való letéréssel tőzikék tízezreit tapossák le, pusztítják el a látogatók.
A növények védelme érdekében időjárástól függetlenül a tanösvény teljes szakaszán csak gumicsizmában lehet közlekedni és a tanösvény pocsolyáiba kötelező belelépni, az ösvényről letérni nem szabad. Aki nem megfelelő lábbeliben érkezik, az nem látogathatja az erdőt. Szeles időben az ágak esetleges lezuhanása miatt az erdei túra nem ajánlott. A tanösvényt jól látható kordon kíséri, így egyértelmű minden látogató számára, hogy merre is visz a járható út.
Az évről évre növekedő turizmus egyre nagyobb felelősséget ró a természetvédelmi őrszolgálatra, ám úgy látjuk, hogy az emberek megfelelő tájékoztatás mellett segítőkészek, betartják a szabályokat, szándékosan nem pusztítják a természetet. Ezt a pozitív tendenciát szeretnénk a jövőben is fenntartani
– hangsúlyozta Barna Csilla.
A nemzeti park munkatársa elmondta azt is, hogy a tőzikék levirágzása közben és után is számos színes, nagy tömegű növényfaj és érdekes állatfaj, gomba színesíti az erdőt.
Megtalálható itt a bogláros és erdei szellőrózsa, a ligeti csillagvirág, az odvas keltike, a salátaboglárka, az olocsán csillaghúr. Az erdő sok álló holtfája a fehérhátú fakopáncs kivételével az összes hazai harkályfajnak, köztük a könnyen felismerhető nagytestű fekete harkálynak is otthont ad, de érdekesség, hogy az erdőben szinte a tanösvény útvonalán fészkel a holló. Akik lepkéket szeretnének megfigyelni, szintén érdemes több időpontban felkeresniük az erdőt és környékét, mert közismertebb fajokat (nappali pávaszem, fecskefarkú lepke, kardoslepke) és ritkábbakat (farkasalmalepke, gyászlepke, kis apollólepke) is lehet látni itt.
– tette hozzá.
De a természet szerelmesei megleshetik a Répcén a kérészek násztáncát vagy meghallhatják a környék erdeiben vagy a rétek felől a gímek szarvasbőgését is.
Kiemelt fotó: Véghelyi Eszter