Magyarországon a kónya zsálya, vagy másik ismert nevén a bókoló zsálya kizárólag a Dél-Tiszántúlon, a Körös-Maros Nemzeti Parkban fordul elő, itt van elterjedésének a nyugati határa, írja weboldalán a nemzeti park.
A bókoló zsálya a magyar flóra egyik legveszélyeztetettebb faja, a populációinak kis mérete és termőhelyének kis kiterjedése miatt. Fő elterjedési területe Magyarországtól keletre húzódik a sztyepp zónában egészen az Urál-hegység déli előteréig.
A fokozottan védett növény május közepén van csúcsvirágzásban, a hatalmas tőlevelei azonban már két hónapja kihajtottak. A virág természetvédelmi értéke 250 ezer forint
Két jelentős, őshonos állománya van hazánkban, mindkettő a Körös-Maros Nemzeti Parkban: Kondoroson, illetve az Orosháza melletti Tatársáncon. Jelenleg a kondorosi őshonos állomány nagysága körülbelül 250 tő körül van, az Orosháza határában lévő Tatársánci ősgyepen pedig mintegy 100 tő kónya zsálya virágzik.
A korábbi években mindkét őshonos termőhely puffer-területén magvetéseket végeztek, melynek eredményeként tovább sikerült szaporítani az állományukat. Két telepített állománya a Csanádi pusztákon, illeetve a Dévaványai-Ecsegi pusztákon található.
Kiemelt kép: Ihor Klishch/Wikimedia Commons