A völgységi városban 1995-ben székely kaput állított, majd mellette parkot hozott létre a Bukovinai Székelyek Országos Szövetsége, amely az 1944-ben Magyarországon otthonra talált népcsoport történetét idézi fel, írta az MTI.
A bukovinai székelyeket 1920-ban, a trianoni békeszerződés nyomán elcsatolták ősi lakóhelyükről, így a népcsoport az Osztrák-Magyar Monarchiában az ország határaitól nem messze élte mindennapjait.
A Bonyhádon letelepült bukovinai székelyek érkezésük óta a város meghatározó részei. 1989-ben hozták létre a Bukovinai Székelyek Országos Szövetségét, amely a székelység hagyományait ápolja.
A szombati eseményen ünnepélyes keretek között adták át a bonyhádi székely emlékparkot, és ott megkoszorúzták az 1764-es madéfalvi veszedelem emlékére 2014-ben felállított táblát.
A parkban azt az öt bukovinai falut – Fogadjistent, Istensegítset, Hadikfalvát, Józseffalvát és Andrásfalvát – jelképező kopjafa áll, ahonnan a Magyarországra települt székelyek származnak.
Az emlékpark felújítását a város önkormányzata és a nemzetpolitikai államtitkárság anyagilag támogatta, és völgységi székely fafaragók mellett sokan önkéntes munkával segítettek.
Kiemelt kép: MTI/Sóki Tamás