Ha hazánk hangulatos kis városkáit kellene felsorolni, a listán egészen biztosan helyet kapna az osztrák határ közelében található Kőszeg. A Kőszegi-hegység lábánál fekvő városnak nemcsak remek fekvése, hangulata, környéke, de történelmi múltja is páratlan. Elmondható róla, hogy országunk műemlékekben egyik leggazdagabb települése.
Aki erre jár nem csak az élettel teli bájos belvárost, a Jurisics várat vagy a Jurisics téren álló Hősök kapuját csodálhatja meg, de ellátogathat a Bechtold István Természetvédelmi Látogatóközpontba és a Chernel-kertbe is.
Ez a látnivaló különösen ajánlott a természet és a madarak szerelmeseinek.
Az Őrségi Nemzeti Park Igazgatóság által létrehozott és üzemeltetett látogatóközpont célja, hogy a vidékre jellemző, a Kárpát-medence és az Alpok találkozásánál kialakult különleges élővilágot bemutassa.
540 négyzetméteren ismerkedhetünk meg a Kőszegi-hegység növény- és állatvilágával, de a környékbeli természettudósok munkásságába is belepillanthatunk. Interaktív tárlat, időszakos kiállítások, 3 nyelven elérhető állandó tárlatok várják az érdeklődőket, amelyek keretén belül számtalan érdekes és izgalmas dolgot megtudhatunk a madarak világáról.
A központ névadójának szellemiségét követve szó esik a madarakat fenyegető veszélyekről, a madárbalesetek megelőzéséről, illetve a madárvédelemről is.
A látogatóközpont körül található a Búbos cinege élményösvény, ahol a gyerekek játékos formában ismerkedhetnek a természettel. Óriás puzzle, forgatható kockák, gólyalabirintus és sok más érdekesség várja őket.
Aki végigjárta a látogatóközpontot, és a sövénylabirintust is kipróbálta, átsétálhat a mindössze 100 méterre lévő pici arborétumba, a Chernel-kertbe.
A védett természeti terület nevét Chernel Istvánról, az Európa-hírű természettudósról kapta. Bejárva igazi botanikai különlegességeket lehet megcsodálni. Kétszáz fásszárú növény, valamint mintegy 120 lágyszárú- és cserjefaj tekinthető meg.
Látható itt például a kínai aranyfenyő, aminek hazánkban ez az egyetlen ivarérett példánya. Jegenyefenyők, cédrusok, rododendron, magyal, kárpáti sáfrány csak néhány példa a számtalan növényre, amit megcsodálhatunk.
A 2,5 hektáros parkban helyet kapott Magyarország egyetlen olyan tanösvénye is, ahol a Kárpát-medence legveszélyeztetettebb növényfajainak példányai között sétálhatunk.
Külön érdekesség, hogy a kertben madárvédelmi mentőközpont üzemel, ahol többek közt sebesült baglyok és más ragadozó madarak ápolása is folyik.
Bár a röpdékbe belépni nem lehet, a park lehetőséget biztosít arra, hogy a látogatók testközelből megismerhessék a madarakat. Erre a célra lett kialakítva a bemutatórész, ahol ragadozó madarakkal, illetve fehér gólyákkal találkozhat a látogató.
A kert felső részében madárvédelmi tanösvény is fut, itt tájékoztató táblák segítségével mindenki megismerkedhet a telepen élő madárfajokkal, a madártelepítés eszközeivel, de aki akarja, megtanulhatja a szakszerű téli madáretetéshez szükséges legfontosabb tudnivalókat is.