Jaksics György évek óta álmodozott arról, hogy saját múzeumot nyit, mígnem asztalosműhelyének sarkában, egy régi tyúkól területén hozott létre olyan tárlatot, ami a mohácsiak évszázados szokásait eleveníti fel, írta a Pécs Aktuál.
Az unokáim már annyira piszkáltak, hogy vénségemre beadtam a derekam és elkészült a kis múzeumom
– mondta a portálnak Jaksics György.
A 30-35 négyzetméteres szobában ugyanúgy helyet kapott a 70 éves népi iparművész nagymamájának vízhordófája, mint az általa faragott buzogányok és kereplők.
A nagymama még ezzel járt a Dunára
– említette a padlásról megmentett darabról a fafaragó.
A mester ezt a régi vízhordófát “lemásolva” tucatnyi újat is készített, csakúgy, mint a buzogányokból és kereplőkből. Célja, hogy fennmaradjon az utókornak a mohácsiak hagyománya.
A múltidéző eszközök mintázata nem véletlen, a mohácsi legények előszeretettel díszítették tulipánokkal, madárkákkal ezeket a fákat és leánykikérőnek is használták.
Egy lány több vízhordófát is kaphatott egy-egy busójáráskor. A legények maguk díszítették ezeket és az udvarban hagyták szerelmük jeléül
– említette a múzeum megálmodója.
Mohácson a fiatalok körében egyre népszerűbb a busójárás. Jaksics György bízik benne, hogy kis múzeumával és műhelyével meghozza az ifjak kedvét a fafaragáshoz. Ezért hamarosan ingyenes szakkört is indít iskolásoknak, hogy a szakmai fogásokat elsajátíthassák.
A múzeum hivatalos megnyitójára szeptember 10-én került sor Mohácson, a Táncsics Mihály utca 34. szám alatt, ahová a jövőben szeretettel várják a látogatókat.