A népi hagyomány úgy tartja, hogy ez a szép, sárga vadvirág bizony a tavasz hírnöke. Az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ) előrejelzése most nemigen támasztja alá a téltemetőhöz kapcsolódó időjóslást. Az OMSZ szerint ugyanis a következő napokban komoly éjszakai fagyokra kell számítani, napközben is alacsony marad a hőmérséklet és akár még hó is érkezhet.
A téltemető nem őshonos faj Magyarországon. A Wikipédia szócikke szerint nálunk a 17. században elkezdődött betelepítéseket követően a kertekből, gyümölcsösökből, parkokból, temetőkből kivadulva a vadonban is szétterjedt, s mediterrán flóraelemként a magyar flóra részévé vált.
A vadvirág jellemzően február végén nyílik, az enyhe telek miatt viszont számíthatunk ennél koraibb virágzásra is, ahogy arról a Fertő-Hanság Nemzeti Park is beszámolt Facebook-oldalán.
Elsősorban a Dunántúlon (Dunántúli-középhegység: Pannonhalmi-dombvidék, Balaton-felvidék, Bakony, Budai-hegység, Pilis; Dunántúli-dombság: Zselic, Külső-Somogy; Alpokalja: Balfi-dombvidék; Kisalföld; Alföld: Mezőföld) és az Északi-középhegység egyes részein (Zemplén, Bükk) fordul elő.