Páratlan leleteket rejtett a föld Szabolcs határában – írta a Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Hírportál.
Egy tavaszi terepbejárás során bukkantak honfoglalás kori temetkezési helyre a nyíregyházi Jósa András Múzeum munkatársai. Egy sikeres pályázat révén november 13-án megkezdődhetett a tizedik századi temető feltárása.
A csontvázakat már megbolygatta a szántás, ami a mellékletek egy részét is elvihette. A feltárást kilenc napon keresztül végezték a régészek, ez idő alatt 25 sírt tártak fel. Azt még nem tudják, pontosan hány nyughely lehet a honfoglalás kori temetőben.
Az egyik sírban egy arab érmét találtak, amely egy portyázás során, vagy kereskedelmi tevékenység révén kerülhetett őseinkhez. A magyarság ugyanis ebben az időszakban nem vert saját pénzt, ám a külföldieket előszeretettel használták. A magyarok ebben az időben főként ruhadísznek használták a pénzt, a szabolcsi érmét is átfúrták két ponton.
A köznépi sírok mellett két gazdagabbat is találtak, egy férfi és egy nő nyughelyeit. A férfinek fegyvere volt, megtalálták a nyíltegeze maradványait, illetve négy nyílhegyet.
A szakemberek abban biztosak, hogy egy nagyon gazdag leletegyüttesre bukkantak, bár még nem tudják pontosan, hány darabot számlál.
A régészek azt tervezik, hogy jövő ősszel folytatódhat a köznépi temető feltárása, valamint az eddigi leletek korának pontosabb meghatározása is hátra van még.