Nem mindennapi leletegyüttesre bukkantak a Magyar Nemzeti Múzeum Nemzeti Régészeti Intézetének munkatársai – írta az MTI.
A régészek a Tisza-tó térségében végzett mikroregionális kutatóprojekt keretében végeztek vizsgálatokat. Március első hétvégéjén a régészeti intézet Közösségi Régészeti Osztályának önkénteseivel vette kezdetét a többéves kutatási program 2024-es évada.
Már az első napon egy eddig nem ismert, a honfoglalás korában és az Árpád-korban is lakott lelőhelyet fedeztek fel a szakemberek.
Ezen leletek alapján feltételezhető, hogy egy honfoglalás kori temetőt is rejthet a vizsgált terület, amelynek pontos igazolására további kutatásokat indít az intézet.
A leletek kiértékelése alapján a terület a bronzkortól a császárkoron át a honfoglalás időszakában és a középkorban is lakott volt.
A Tisza-tó mikroregionális kutatóprojekt 2022 márciusában vette kezdetét. A kutatások célja az Árpád- és középkori településhálózat és kereskedelmi kapcsolatok pontosabb megismerése, az Abádszalók, Tiszaderzs, Tiszaszentimre, Tomajmonostora és Kunhegyes közigazgatási területén található régészeti lelőhelyek és épített örökségi emlékek tanulmányozása révén.
A Nemzeti Régészeti Intézet topográfiai célú kutatásai országos szinten zajlanak, a munkálatok célja Magyarország Régészeti Topográfiájának teljesebb adatbázisát kiépíteni a nemzeti értékek megóvása érdekében.