A Horgász Egyesületek Csongrád Megyei Szövetsége számolt be arról Facebook-oldalán, hogy az elmúlt napokban a horgászok több horgászvízen találkozhattak elhullott halak egyedeivel. Ez a jelenség nem egyedi, az ország számos vizét érinti, a tavaszi halpusztulás rendszeresen előforduló jelenség.
A szövetség azt írja, hogy ez a tavaszi halpusztulás rendszeresen előfordul és több tényező is okozza, egyrészt a tél végére a halak immunrendszere legyengül, ez kedvez a betegségek kialakulásának, és a hirtelen bekövetkező felmelegedés is kedvezett a szerves anyagok bomlásának, algák felszaporodásának, amely a legyengült, elöregedett egyedek pusztulásához vezet.
Csongrád-Csanád vármegyében elsősorban a Maty-éri víztározó, a Mártélyi Holt-Tisza és az Atkai Holt-Tisza érintett, legnagyobb számban busák sodródnak partra, kisebb számban pontyokat találni, egyéb fajok egyedi ritkán fordulnak elő.
Azokon a vízeken ahol a busák nagy mennyiségben vannak jelen ezt megfejeli a hideg vízi táplálékhiány, így rövid idő alatt nagyobb mennyiség pusztulhat el.
Az elhullott halak összegyűjtése, eltakarítása nagy feladatot jelent a HECSMSZ halőri csapatának és a területileg illetékes halőröknek máshonnan átirányított kollégák is segítenek. A tetemek gyűjtése és elszállítása folyamatos, a veszélyes hulladéknak minősülő haldögöt az ATEV Zrt-vel érvényben lévő szerződésünknek megfelelően a hódmezővásárhelyi telepre szállítják.
A Horgász Egyesületek Csongrád Megyei Szövetsége arra kéri a horgásztársakat, ha tömeges halpusztulást észlelnek, azt a területileg illetékes halőrnek jelezzék!