A Veszprém vármegyében lévő Szentkirályszabadján – a Balatontól alig 5 kilométerre – a hatvanas–hetvenes években épült az a katonaváros, ahol 1989-ig orosz katonák ezrei teljesítettek szolgálatot, területén pedig tankok, a szomszédos repülőtér hangárjaiban katonai harci gépek várakoztak bevetésre.
A támaszponton külön iskola, óvoda, mozi, színház, kórház, kocsma és bolt is működött, ma ezeknek csak halvány nyomai azonosíthatók be.
A lakónegyed 1996 óta árválkodik gondozatlanul a természet lágy ölén, jó magyar szokás szerint gyakorlatilag teljesen szétlopták. Ma egy szellemvároshoz hasonlít, mely az elhagyatott helyek szerelmeseinek egyik legnépszerűbb hazai célpontja.
A magyar Pripjaty-ként vagy magyar Csernobilként is emlegetett szellemvárost 2017-ben egy cégcsoport vásárolta meg, azóta engedéllyel látogatható, bár jellemzőbb, hogy a kalandvágyók inkább besurrantak a területre, hogy megörökítsék annak pusztulását.
Urbexes körökben napok óta az a hír terjed, miszerint a magánterület tulajdonosa úgy döntött, hogy fizetőssé teszi a belépést Szentirályszabadjára. A hely bejáratait biztonsági őrök vigyázzák – írta a Lelépő.
Az urbexesek a közösségi oldalakon létrehozott csoportjaikban arra is figyelmeztetnek, hogy a területen három nagytestű kutya van szabadon, így a belépés kizárólag saját felelősségre történhet.
Képgalériánkban Bódi Katalin felvételein keresztül megnézhetjük az egykori katonaváros mai arcát.