Hamarosan újra látogatható a Rám-szakadék

Hamarosan befejeződik annak a lépcsőnek a kialakítása is, mellyel a túrázók kikerülhetik majd a legutóbbi sziklaomlás nyomán balesetveszélyessé vált szakaszt.

Akár heteken belül újra látogathatják a kirándulók a Dunakanyar térségének egyik legnépszerűbb természeti csodáját, erről a térség országgyűlési képviselője, Erős Gábor számolt be a Facebook-on egy videóban.

A helyszínt felkereste a Kemma is és azt írta cikkében, hogy zajlik a munka a Rám-szakadékban, a sziklaomlás helyszínén. A kirándulók egy új lépcsőn keresztül kerülhetik ki a veszélyes szakaszt.

Ahogy arról mi is beszámoltunk, áprilisban sziklaomlás következett be a Visegrádi-hegység közkedvelt szurdokában. Bár akkor szerencsére nem történt személyi sérülés, a balesetveszély elkerülése érdekében a Pilisi Parkerdő Zrt. ideiglenesen lezárta a Rám-szakadékot, majd geológiai és statikai vizsgálatot végeztettek el.

Reinitz Gábor, a Pilisi Parkerdő Zrt. vezérigazgatója a Kemmának elmondta, hogy szakértőkkel folytattak egyeztetéseket arról, hogy mi okozhatta a sziklafal leválását. Kiderült az is, hogy egyrészt folyamatosan növekszik a látogatók száma – ami ezzel párhuzamosan erősödő emberi terhelést jelent a természetre nézve – másrészt a klímaváltozás is negatívan hat a szurdokra. Például az aszályos időszakokat követő felhőszakadások is elősegíthetik a Rám-szakadék kőfalainak további aprózódását. Éppen ezért a jövőben is előfordulhatnak hasonló sziklaomlások.

Az állami erdőgazdaság alpintechikát alkalmazó szakembereket bízott meg azzal, hogy felmérjék a szurdokban lévő sziklafal állapotát, ahol kell, ott pedig elvégzik a szükséges beavatkozásokat. Hamarosan befejeződik annak a lépcsőnek a kialakítása is, mellyel a túrázók kikerülhetik majd a legutóbbi sziklaomlás nyomán balesetveszélyessé vált szakaszt.

Reinitz Gábor a helyszínen elmondta: a Pilisi Parkerdő minden felületén igyekszik hangsúlyozni, hogy a kirándulók a saját felelősségükre látogatják az erdőket, szurdokokat. Ugyanakkor a Rám-szakadék bejáratánál egy új táblát is el fognak helyezni majd, mely felhívja a figyelmet a veszélyekre. Mindemellett azt is feltüntetik rajta, hogy a túrázók csak a kijelölt útvonalon haladhatnak, a szurdokot csak zárt lábbeliben lehet látogatni és arra kérnek mindenkit, hogy ne álljanak be a sziklafalak alá.

Ezen kívül bemérték azokat a pontokat, ahol van térerő a Rám-szakadékban, így külön SOS pontként fogják jelölni, hogy hol lehet baj esetén telefonon keresztül segítséget hívni.

A Rám-szakadék a helyiek mellett a távolabbról érkező kirándulók körében is igen népszerű kirándulóhelynek számít. A Parkerdő oldalán is olvasható, hogy a vulkáni eredetű szurdokvölgy egyes részein a szakadék szélessége nem éri el a 3 métert, ellenben vannak olyan szakaszai is, ahol 35 méter mély. Mindig van benne víz, a Rám-patak általában kicsi vízhozammal csordogál végig a kövek között, de hirtelen kialakuló felhőszakadások, nagy viharok hatására rövid időn belül vad folyammá duzzadhat.

Kapcsolódó
Nehezen járható, de ősszel is varázslatos a Rám-szakadék
Kétségkívül ez az ország egyik legnépszerűbb úti célja.