Új védett emlősfaj került központunkba, méghozzá egy nagyon jópofa erdei cickány (Sorex araneus) család, akiket egy épületbontásnál találtak egy kis fészekben Cserszegtomajon, írta a Sóstó Vadvédelmi Központ.
Szász Benedek a Balaton-felvidéki Nemzeti Park természetvédelmi őre juttatta el hozzánk az apróságokat, akiket két hét alatt sikeresen felneveltünk. Ez azért sem kis feladat, mert ezek az emlősök szoptatás idején testsúlyuk 150%-át fogyasztják el naponta, szilárd táplálékra átállva pedig úgy a 80%-át. Egész nap esznek szó szerint.
– részletezte a Sóstó Vadvédelmi Központ a mentés körülményeit és a parányi cickányok felnevelését, akik mostantól a Sóstó erdeiben cickánykodhatnak tovább.
Az erdei cickány kedveli a mocsaras, lápos területeket, a bokros, ligetes élőhely foltokat, szegélyeket, ahol folyamatosan talál rovartáplálékot. Általában a talajban, illetve avarban készített járatokban tartózkodik.
Évente 2-4 alkalommal fial, átlagosan 3-8 kölyköt. A kicsik igen hamar ivarérettekké válnak, hiszen élettartalmuk nagyon rövid, körülbelül 1,5 évig élnek.
Az avart és a gyepet átkutatva többnyire éjjel vadászik. Táplálékigénye magas, így a tartós éhezést nem bírja. Téli álmot nem alszik, télre gyakorta gazdasági épületekbe, istállókba húzódik be.
Az erdei cickány természetvédelmi oltalom alatt álló emlősfaj, természetvédelmi értéke 25.000 Forint.