Befejezték a Csernely-patak bíbor nebáncsvirág (Impatiens glandulifera) mentesítését a Bükki Nemzeti Park Igazgatósága Tarna-Lázbérci Csoportjának működési területén, tájékoztatott a nemzeti park.
Több községet érint ezen özönnövény terjedése, valamint a festői fokozottan védett területet, az Upponyi-szoros sziklái közt megbúvó Csernely-patak árterét is.
A bíbor nebáncsvirágot Európába dísznövényként, illetve mézelő növényként hurcolták be. Eredetileg a Nyugat-Himalája mérsékelt, csapadékos éghajlatú térségeiben és Kelet-Indiában őshonos. Sűrű állományokat képez, allelopátiás hatása is ismert, mely révén elnyomja az eredeti lágyszárú növényzetet, teljesen átformálva az érintett ökoszisztémát.
Bár valóban számos rovarfaj látogatja e növény virágát, beporzóinkért azonban nem kell a bíbor nebáncsvirág vonatkozásában aggódni. Boldogan végeznék a dolgukat kizárólag az őshonos növények kínálta lehetőségek közt is, ezen inváziós növényfaj nélkül.
Agresszív terjedésükkel képesek új termőhelyeken megtelepedni és tért hódítani, veszélyeztetve ezáltal az őshonos életközösségek törékeny ökológiai egyensúlyát, valamint szerteágazó gazdasági- és esetenként humán egészségügyi kockázatot is jelenthetnek.
A Csernely-patak gyönyörű szakaszán a fokozottan védett természetvédelmi területen kiábrándító a bíbor nebáncsvirág-„mező” látványa” a vízfolyás menti kisebb tisztásokon, mely elnyom minden ott megtelepedni kívánó lágyszárút. E nagy termetű növény ugyanis sűrű állományával és nagy mennyiségével, nehezen bomló avarjával gátolja a honos fajok megújulását.
Hét elszánt természetbarát segítette a munkát az önkéntes akciók alkalmával a nemzeti park munkatársaihoz és a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem természetvédelmi mérnök hallgatóihoz csatlakozva.
Azokon a szakaszokon, melyeket tavaly is mentesítettek a bíbor nebáncsvirág jelenléte alól, látványosan csökkent a növény mennyisége. Ez a csökkenés körülbelül 4 év alatt hoz végleges eredményt, odáig kitartóan folytatni kell minden nyáron a munkát.
Jelenleg a Csernely-patakon túl a Kánya-patak mentén is “kezelik” a növényt.