Virágzó vidékünk

Lepkeszenzáció egy körmendi kertben

illusztráció/wikimedia commons
illusztráció/wikimedia commons
A lepkék kolibrijének is nevezett gyönyörűség hernyója pihent a leanderen.

Az  oleanderszender nevű lepke a hazánkban dísznövényként tartott leanderhez kötődik. Eredetileg Afrika tropikus, szubtropikus területein él, de előfordul a mediterráneumban is.

A lepke a Kárpát-medencében alkalmi, igen ritka. Magyarországon sem jelenik meg minden évben, csak a nagyon száraz és meleg években fordul elő.

Nálunk egyelőre nem tud áttelelni, tömeges megjelenésétől nem kell tartani. Az oleanderszender a többi szenderhez hasonlóan gyors röptű lepke, a kolibrikhez hasonlóan egy helyben is tud repülni, így is táplálkozik, pödörnyelvét a virágokba nyújtva szívja ki a nektárt

– nyilatkozta korábban dr. Szinetár Csaba zoológus, az ELTE SEK tanára.

Hazánkban csupán néhány alkalommal került elő a lepkék kolibrijének is nevezett gyönyörűség.

wikimedia commons

Legutóbb 2020 szeptember elején Rábapatyon jelentek meg a szender feltűnő hernyói, igazi szenzációt okozva a lepkészek körében. Akkor egy példány került az ELTE szombathelyi kampuszára, ahol a biológia tanszék laborjában sikeresen kifejlődött.

A napokban Körmenden észlelte egy hölgy az oleanderszeder hernyóját.

Egy ritka látogatót mutatok be, melyből oleanderszender fog fejlődni. Évek óta tartok leandereket, most találkoztam először az óriási hernyóval

– írta a vaol.hu-nak küldött levelében fénykép kíséretében Némethné Rita olvasó.

A faj egyes példányai nyár elején, akár több száz kilométert vándorolva jutnak el Közép-Európáig, ahol a klímaváltozás okozta felmelegedés egyre kedvezőbb feltételeket teremt itt számukra, de télre visszamennek délre.

Ha kikel Körmenden a hernyó, lepkéje alighanem útnak indulnak a melegebb égtáj felé.

Kapcsolódó
Lepetézett Rábapatyon a világ egyik legszebb lepkéje
Nagyon ritka hazánkban a lepkék kolibrijének is nevezett gyönyörűség.
Olvasói sztorik