A kései pitypang egy igazi ritkaságnak tekinthető, a Körös-Maros Nemzeti Parkban az egykori löszpuszták máig megőrződött, kiemelt jelentőségű löszgyepein találhatjuk. A Csorvási löszgyepen és a Tatársánci ősgyepen él néhány töves állománya, írta a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság.
A különböző káros behatások, mint pl. a beszántás, a vegyszerezés és a cserjésedés folyamata fokozottan érintik az élőhelyét. A nemzeti park igazgatóság a különböző természetvédelmi kezelések alkalmazásával nagy figyelmet fordít ezen értékes gyepek természetes állapotának a megőrzésére.
Magyarországon az Északi-középhegységben, a Dunántúli-középhegységben, a Zalai- és Dunántúli-dombság keleti peremén ritkán, szórványosan fordul elő. Az Alföldön is túlnyomórészt kipusztult. Pionír növény, csupasz talajfelszínt igényel, a magasabb fűfélék konkurenciáját nehezen tűri.
Ismertetőjegyei maximum 25 cm-es megnövő magassága, kemény, bőrszerű, tojásdad alakú levelei, amelyek tőlevélrózsát alkotnak, továbbá feltűnő fészekvirágzata, amely azonban csak élénksárga nyelves virágokat tartalmaz.
A kései pitypang természetvédelmi oltalom alatt áll, természetvédelmi értéke 5.000 forint.