Saját készítésű odúkkal vált madárbarát munkahellyé a pécsi informatikai kar

Madáretetőket és a hallgatók által készített egyedi grafikájú madárodúkat, valamint az ökológiai diverzitást elősegítve denevérodúkat helyeztek ki a Pécsi Tudományegyetem Műszaki és Informatikai Karának (PTE MIK) parkjába, amelyet madárbarát környezetté igazítva az intézmény megkapta a Madárbarát Munkahely címet.

A kar aról írt weboldalán, hogy az oktatók, a munkatársak és a hallgatók a jövőben ellenőrzik, karbantartják az odúkat, a téli időszakban pedig folyamatosan etetik a madarakat. A madárbarát munkahely kialakítása ezzel nem ért véget, tervezik, hogy a jövőben más típusú madárodúkat is kihelyeznek, hogy még több faj lehessen hasznos „ingatlanfoglaló”. Az intézmény parkjába madáritatók, valamint az ökológiai egyensúly fenntartásaként rovar- és méhhotelek, továbbá sünhotelek is kerülnek majd.

A PTE stratégiai céljaival összhangban a fenntarthatóság szemlélete a PTE MIK működésében is tetten érhető, ezért is csatlakozott a közelmúltban karunk a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) Madárbarát Kert programjának Madárbarát Munkahely alprogramjához. Ehhez több adminisztratív és gyakorlati kritériumnak kellett eleget tenni, amelyek közül a legfontosabb egy olyan madárbarát környezet kialakítása, amelyben a madarak hosszabb távon is jól érzik magukat

– fogalmaz Szűcs Krisztián, PTE MIK minőségirányítási vezetője – aki maga is MME-tag –, akinek kezdeményezésére és közreműködésével vált valóra a projekt.

A Madárbarát Munkahely kialakításához az intézmény az MME-től kapott madárodú mellett több saját készítésű madárodúval is hozzájárult. Az ipari termék- és formatervező szakos hallgatók dr. Vasváry-Nádor Norbert szakvezető irányításával alkotótáboruk keretein belül 12 db, a kar arculatához igazított odút készítettek.

A munka azonban itt nem áll meg. Egyrészről ezeket az odúkat időközönkét szükséges ellenőrizni, karbantartani, a madarakat pedig a téli időszakban folyamatosan etetni kell. A lehetőség mind az oktatók és a kollégák, mind pedig a hallgatók számára nyitott, bárki bármikor bekapcsolódhat, minden segítséget szívesen veszünk. Másrészt további fejlesztések is tervben vannak. Többek között szeretnénk más típusú madárodúkat is kirakni, hogy még több fajt a parkba vonzzunk. Madáritatókat is ki fogunk helyezni, valamint az ökológiai egyensúly fenntartásaként rovar- és méhhotelekkel, illetve sünhotelekkel is szeretnénk gazdagítani a környezetünket

– vázolta a PTE MIK Madárbarát Munkahely programjának további terveit Szűcs Krisztián.

Kapcsolódó
Madárbarát települések összefogásával teszik élhetőbbé a környezetet
28 önkormányzat vállalta, hogy a településükön figyelembe veszik a madarak megóvásának szempontjait.