Virágzó vidékünk

Elveszítette régi varázsát az egerszalóki sódomb

Wikimedia Commons
Wikimedia Commons
Az 1200 négyzetméteres képződmény a mélyből feltörő 68 fokos gyógyvíz mészkőkicsapódása.

Sokaknak bakancslistás helyen szerepelt a lenyűgöző természeti képződmény, azonban az utóbbi években sokat változott az egerszalóki sódomb – és nem a jó irányba, írta a Femina.

A feltörő gyógyvíz kicsapódásával jött létre a mészkőképződmény. Egerszalók nevezetessége a fehér lépcsőzetes sódomb, amelyet évtizedek óta tömegek látogatnak. Az 1200 négyzetméteres képződmény a mélyből feltörő 68 fokos gyógyvíz mészkőkicsapódása.

Ilyen különleges sódombból nem sok van a világon, így óvni kellene

A rengeteg látogató és hatalmas turisztikai forgalom következménye, hogy a sódomb már nem a régi fényében ragyog.

Hét éve, 2017-ben Szinok Gábor fotóriporter készítette a galériánkban megtekinthető felvételeket a gőzölgő sódombról.

Galéria

Sokan panaszolják, hogy a helyi látványosság a szálloda odatelepülése óta vesztett a kiterjedéséből, és a körülötte lévő természeti környezet is megsínylette, hogy egy ekkora komplexum épült Egerszalókra.

A sódomb története

A domboldalon lefolyó mintegy 68°C-os ásványi anyagokban rendkívül gazdag gyógyvíz 1200 négyzetméteres látványos mészkőlerakódást épített. 1992-ben a feltörő 68°C-os vizet gyógyvízzé minősítették. Ezt követően 2007-ben gyógyfürdő, majd gyógyszálloda nyílt a település határában.

pixabay

2016-ban a gyógyorrások, illetve a gyógyfürdő környéke minősített gyógyhely címet nyert. Balneológiai vizsgálatok szerint a víz 18-20 000 éves, az első kutat pedig 1961-ben fúrták, majd a másodikat 1987-ben.

A közelmúltban számoltunk be róla, hogy egy másik, a turisták által kedvelt célpont is súlyosan pusztul. A Lillafüredi függőkert hanyatlásnak indult, az elmúlt évek vasfoga alaposan kikezdte az építményt.

Kapcsolódó
Óvóhelynek épült, katonai objektum is volt: kísérteties látvány az elhagyatott lillafüredi Szikla
De még népszerű szórakozóhelyként is funkcionált egy időben.
Olvasói sztorik