A magyar ingatlanpiac 2024-ben is lendületben maradt: rosszul kalkulált, aki az árak stagnálására vagy csökkenésére számított. Az elmúlt év legnagyobb mértékű drágulását Szegeden mérték, ahol az árak több mint 25%-kal emelkedtek. Ezt követi Pécs 19,25%-os, Debrecen 18%-os, Miskolc 12%-os és Győr 8%-os drágulása. Budapest, bár még mindig a legdrágább a négyzetméterárakat tekintve, csupán 12%-os áremelkedést produkált, ezzel a nagyvárosi mezőny sereghajtói közé tartozott – írja a Bankmonitor.
A szegedi lakásárak robbanásszerű növekedése mögött valószínűleg olyan gazdasági tényezők állnak, mint a kínai BYD autógyártó megjelenése, amely fellendítette a város gazdasági életét. A befektetők így jelentős reálhozamot érhettek el: a nagyvárosi ingatlanok árának növekedése 8-25% között mozgott, miközben az éves infláció mindössze 3,7% volt.
Községekben drágultak legjobban az ingatlanok
Nemcsak a nagyvárosokban, hanem a kisebb településeken is számottevő volt az áremelkedés. Az MNB lakásárindexének adatai alapján 2024-ben a községekben 19,7%-kal nőttek az ingatlanárak, míg a városokban 12,3%-os drágulást mértek. Régiók szerint az észak-alföldi városok (15,6%) vezetik a növekedést, őket követik a dél-dunántúli (15,1%), a nyugat-dunántúli (13,4%) és a dél-alföldi települések (11,2%).
Ugyanakkor a negyedéves adatok szerint a dél-alföldi városokban 2024 harmadik negyedévében 2,5%-os csökkenést mértek, amely korrekciónak tekinthető, hiszen az év első felében még jelentős (7,8% és 5,7%) drágulás volt tapasztalható.
Jól jártak a lakáshitelesek
A lakáshitelesek számára 2024 kedvező év volt. Egy szegedi példán keresztül jól látható, hogy az ingatlanpiaci drágulás jelentős előnyt hozhatott. Egy 50 millió forint értékű lakás, amelynek vásárlásához 20 millió forint hitelt vett fel a tulajdonos, 25%-os drágulás esetén 12,6 millió forintos értéknövekedést hozott. Ez a növekedés akár hét évnyi hitelköltséget is fedezhetett volna.
Más városokban kisebb volt a hozam: Győrben például egy hasonló értékű lakás csupán 3,9 millió forinttal drágult, ami 1,6 millió forintos értéknövekedést jelentett a hitelre vetítve. Befektetési céllal vásárolt ingatlan esetén természetesen a bérbeadásból származó bevételekkel is lehetett kalkulálni, ami tovább növelhette a megtérülést.
Mit hozhat a jövő?
Az ingatlanárak változása mindig nehezen kiszámítható, ám a jelenlegi trendek alapján az árak általános csökkenése nem valószínű. Az áremelkedés üteme régiónként eltérhet, de továbbra is stabil befektetési lehetőséget kínálnak az ingatlanok, akár nagyvárosokban, akár kisebb településeken. Az idei év tapasztalatai azt mutatják, hogy a gazdasági és infrastrukturális fejlesztések jelentős hatással lehetnek az ingatlanpiac alakulására.
Lakásvásárlásnál figyeljünk az ingatlan-nyilvántartásban bevezetett változásokra, bírságot is kaphatunk, ha rosszul járunk el.