A Nógrád vármegyei Szirákon lévő Teleki-Dégenfeld-kastély – melyet a magyarországi kastélyok ékköveként is emlegetnek – kalandos története 1748-ban, építésének befejezésével kezdődött, hogy később aztán az azt körülölelő parkkal névadója, a Teleki és a Dégenfeld családok birtoka legyen.
A II. világháború pusztítása során, az orosz katonák 1944-es rongálását követően évtizedeken át üresen állt a kastély, mígnem a Kőolaj- és Gázipari Tröszt tulajdonába került. A Magyar Szénhidrogénipari Kutató-Fejlesztő Intézet – pályázati segítséggel megvalósított – felújítása után a kastélyegyüttes 1985-ben szállodaként nyílott meg a látogatók előtt.
A Mol Hotels Rt. tulajdonában lévő hotelt a cég végelszámolásának során eladták, az 2002-ben az Egyesült Államokban bejegyzett Forever Living Products LLC – a világ legnagyobb aloe vera termesztője, feldolgozója és forgalmazója – és egy magánszemély tulajdonába került.
2017-től szinte folyamatosan találozhattunk az ingatlanhirdetési portálokon az eladásra kínált négy csillagos kastélyszállóval: egy 2024-es kínálat szerint 1,8 milliárdot kért tulajdonosa – mely a szálloda weboldala szerint a – saját tulajdonú, bérelt ingatlan bérbeadásával és üzemeltetésével foglalkozó – Phönix Budapest Ingatlankezelő Kft.
2025. január 20-án derült égből villámcsapásként érkezett a hír, miszerint a 40 éve nyílott sziráki kastélyszálló február 16-án kényszerű búcsút vesz a vendégektől, azaz bezár.
Tiszta szívünkből reméljük és bízunk benne, hogy az elköszönés nem örökre szól, és lesz még alkalmunk Vendégünkként üdvözölni Önöket
– írták.
A Teleki-Degenfeld Kastélyszálló 2024-ben elnyerte a történelmi emlékhely címet, és része a Nógrádikumok gyűjteményének.
A kastélyszálló magával ragadó hangulatát Herbst Rudolf fotóművész több alkalommal megörökítette. Fotóinak segítségével képgalériánkban tekintsünk be a Teleki-Dégenfeld-kastély falai közé, és nézzük meg, milyen a történelem luxuskivitelben – jelenlegi állapotában is.





Kastélyokat országszerte kínálnak eladásra. Közéjük tartozik a nagyatádi, hárommillió euróért kínált Mándy-kastély és a rekordösszegért, 30 millió euróért eladásra váró szombathelyi kastély. Elvileg viszont ez az ország legdrágábban eladó műemlék épülete.