A téli hónapok alatt megfogyatkoznak a vadon gyűjthető táplálékok, de ilyenkor február végén, amikor a tavasz lehelete már kezdi átjárni az erdők rengetegét a télen szedhető gombák mellett megjelennek az üde zöld színekben pompázó ehető vadnövények is.
A tavasz közeledtét hirdetik az egyre hosszabb nappalok, a madarak csengő éneke, a Nap sugarai egyre melegebb simítása, amik sorra csalják elő az új életeket. Az erdők vastag avarpaplanja alól sorra bújnak elő többek között az üde zöld színű vadsnidligek, a medvehagymák, a zamatos turbolyák, hogy élénk színeket lopjanak a télen színét vesztett tájba.

A téli gombák után – ilyen többek között a téli fülőke, a kései laskagomba – megjelennek a kora tavasz első gombái. A gombászok pedig felkerekednek, és a hosszú kényszerpihenő után portyára indulnak az erdőkbe, hogy kosaraikat az erdő adtak kincsekkel töltsék meg.

Minden évszaknak megvannak a maga jellegzetes fajai. Februárban már szinte a hó alól „kivilágítanak” az osztrák és a piros csészegomba élénk narancsvörös termőtestei. A tél utolsó hónapjában az erdőjárók gyakran találkozhatnak a különleges megjelenésű júdásfülgombával, ami csapadékos időszak után terem bőségesen, valamit gyűjteni lehet még a kései laskagombát és a téli fülőkét is.

Pál Juditot, aki Zalában él már bemutattuk portálunkon. A hölgy a gombák és a természet szerelmese, aki nem csak kiválóan ismeri az erdők adta terméseket, hanem csodás finomságokat is tud belőlük varázsolni.
Túrázással és gombászással sok időt töltök, és mivel egész évben lehet találni gombákat, így egész évben gombászok. Ennek a szenvedélyének immár 12 éve hódolok. Nagyon sok gombafajt ismerek, s hogy tudásomat bővítsem, egy tanfolyamon is részt vettem
-mutatkozott be Judit a Sokszínű vidék megkeresésére.
Judit a gombákat és az erdők adta fűszernövényeket is kiválóan ismeri, amikből szebbnél-szebb alkotásokat készít, mert az ő fogásai valóban alkotások, igazi mesterművek, amik minden érzékszervet magával ragadnak. Azt vallja az ételek ne csak finomak és zamatosak, hanem szépek és mutatósak is legyenek. Minden egyes főztjében benne van az ő szíve, az erdő lelke és a természet szeretete. A hölgy szó szerint együtt él a természettel.





Aki a tavasz hívó szavára kosárral a kezében elindul az erdőkbe, hogy a természet adta gombákat és növényeket gyűjteni kezdje, fontos, hogy tisztában legyen az erdőtörvénnyel is. Ennek értelmében a nem védett növények állami és magántulajdonú erdőben személyenként 2 kilogrammos határértékig engedély nélkül gyűjthetők. Kereskedelmi céllal engedély birtokában szedheti az ember. A természetvédelmi területhez tartozó erdőkben, tehát nemzeti parkokban, tájvédelmi körzetekben, Natura 2000-es területen tilos az engedély nélküli gyűjtés. Fokozottan védett részeken engedély sem adható a tevékenységre.
Valamint nem lehet tehát elégszer felhívni a figyelmet arra sem, hogy, ha gombagyűjtésre adjuk a fejünket, azt nagyon körültekintően tegyük. A gyűjtött gombát minden esetben vigyük el szakértőhöz vizsgálatra, mielőtt azt elfogyasztanánk. Nem elég az interneten összehasonlítani a talált gombát a képekkel, mert a tévedés sajnos az életünkbe kerülhet.
A gombaszezon még előttünk áll, éppen ezért csak felkészülten és nagy figyelemmel induljunk neki gombákat gyűjteni, hiszen a mögöttünk álló évben döbbenetes adatot mutatott a a gombamérgezések száma Magyarországon.