Virágzó vidékünk

Okosszemüveggel vezérelt drónok érkezhetnek a mezőgazdaságba

Illusztráció / Pixabay
Illusztráció / Pixabay
Az okosszemüvegek alapvetően nem mások, mint kis tabletek, amelyeket a fejen szemüvegként lehet viselni.

Számos előnye van a mezőgazdaságban az intelligens szemüvegek alkalmazásának – írta a Mezőhír.

A modern mezőgazdaság digitalizációs technikája nem nélkülözheti az információkhoz való hozzájutás eszközeinek használatát. Az adatfelhőből megfelelő program segítségével nyert információk áttekintése és felhasználása leggyakrabban látás útján juthat el a felhasználóhoz. A terjedelmes információk is képek, diagramok, táblázatok formájában gyorsan áttekinthetők. A látás és láthatóság eszközei ezért korunkban jelentősen felértékelődnek.

Az okosszemüvegek hanggal vagy gesztusokkal vezérelhetők, így a kezek szabadon maradnak. Az intelligens szemüvegek termékválasztéka igen széles, a gyártók a szabadon vásárolható eszközök mellett a felhasználók, például a nagyvállalatok számára egyedi termékeket is gyártanak.

Drónok vezérlésére is alkalmas

A legtöbb okosszemüveg akkor működik a legjobban, ha okostelefonnal párosítva van, amit általában Bluetooth használatával tesznek. Egyes felsőkategóriás modellekhez más szabványok is tartoznak, például a Wi-Fi vagy az ANT+. Ez lehetővé teszi számukra, hogy értesítéseket, hívásokat, szöveges üzeneteket, zenéket, térképeket és egyebeket kapjanak az okostelefonokról, amelyeket aztán feltehetnek a kijelzőjükre.

Egyes típusok lehetővé teszik, hogy az okostelefontól a drónig bármit párosítson, így a képernyőn megjelenő tartalmat a felhasználó úgy láthatja, mintha az a szeme előtt lenne. Az Epson Moverio például lehetővé teszi, hogy egy DJI drónt okosszemüveggel vezéreljenek.

Illusztráció / Pixabay

Okosszemüveg a mezőgazdaságban

Az AMAZONEN Werke GmbH német mezőgazdasági gépgyártó vállalat elsők között alkalmazta mezőgazdaságban az intelligens szemüveget. A vállalat a SmartService 4.0 program segítségével, digitális VR (virtuális valóság) és AR (kiterjesztett valóság) technológia csomaggal rendelkező intelligens szemüvegen keresztül nyújt műszaki segítséget az ügyfelek számára.

A szerelők bonyolult javításokat végezhetnek a szántóföldön a központból valós időben kapott képek, ábrák és hangutasítások segítségével. Több feladat egyidejű megoldása könnyebben valósítható meg ezzel a módszerrel, mint laptop vagy okostelefon használatával.

A mezőgazdasági gépek vásárlói és az eladók munkáját is nagymértékben segítheti az intelligens szemüvegek alkalmazása. A gép kiválasztását és előzetes bemutatását a szemüvegen keresztül megjelenített virtuális kép és adatok megjelenítésével helyben lehet elvégezni. A gép használatát is sokkal könnyebb az okosszemüveg segítségével oktatni.

A drónokat a mezőgazdaságban néhány éve kezdték el szélsebb körben használni. Korábban írtunk arról, hogy több hektárt sikerült megmenteni Pannonhalmán egy veszélyes gombás fertőzéstől a drón alkalmazásával. 2022-ben Magyarországon először indult növényvédelmi drónpilóta képzés, ezzel a drónos permetezés elterjedéséhez minden feltétel adottá vált. Dél-Koreában 14 almaültetvényen tesztelik, hogyan lehet beporzó drónokkal helyettesíteni a méheket.

Kapcsolódó
Látványos drónvideót készítettek a betakarításról Dögén
Feltalálták a mezőgazdasági akciófilmet.
Olvasói sztorik