Bodrogi Attila amatőr meteorológus többször szerepelt már az oldalunkon, most ismét “címlapra került”.
Katasztrofális a helyzet a hazai folyókon, korábban Attila a Marosról osztott meg hasonlóan beszédes felvételt. Jelenleg a Maros és a Tisza folyó is közel jár a valaha mért legalacsonyabb vízszinthez.
Tavaly, azaz 2024-ben ilyenkor ugyanitt több méter magas vízoszlop lepett volna el, akkor árhullám vonult le. Most még az előttünk álló időszakban sem várható árhullám, ugyanis kiadós csapadékra nincs kilátás. Ami még nagyobb baj, hogy vízgyűjtőn hóban tárolt vízkészlet az ilyenkor szokásosnak mindössze 1,5%-a, ergo a klasszikus zöldár idén jó eséllyel elmarad
– fogalmazott a természetbarát.

Attila azt is hangsúlyozta, hogy a zöldár esetleges elmaradása még nem jelenti azt, hogy az előttünk álló tavasz folyamán egyáltalán ne érkezhetne árhullám a Tiszán és a mellékfolyóin. Ehhez elegendő lenne egy csapadékosabb időszak, mint például tavaly a Boris ciklon idején.
Az alacsony vízállás szűkebb életteret biztosít, és úgy gondolom, határt szabhat a folyóból való vízkivételnek is. Ha valóban elmarad a zöldár, vagyis ha nem lesz semmilyen árhullám, az szintén negatívan befolyásolja az élővilágot, hiszen egy-egy árhullám idején mocsaras, lápos részek töltődnek fel vízzel
– mondta Bodrogi Attila a Sokszínű vidéknek.
A felvételek készítésekor a vízállás Csongrádnál -140 cm volt, és vélhetően március első heteiben sem lesz lényeges változás, marad az igen alacsony vízállás.
A hazai folyóinkon hetek óta rekordközeli vízállásokat mérnek, és ez előrevetíti a nyári vészhelyzetek lehetséges bekövetkezését. A több hónapos aszály az utóbbi években szinte természetessé vált hazánk nagy részén, ennek káros hatását a gazdák már régóta megtapasztalják. Néhány hete egy kunsági kisgazda döntött úgy, hogy “megfogja” a vizet egy csatornában. A vízügy szerint ez nem lehet követendő példa, inkább párbeszédre lenne szükség az értintettek között. Tavaly nyáron egyébként Bodrogi Attila varázslatos drónvideón mutatta be a Körös-torok szépségét.