Ismeretlen elkövetők ismét graffitikkel csúfították el a Budai Tájvédelmi Körzet egyik legikonikusabb természeti képződményét, a Tündér-sziklát. A rongálás azonban nem csupán esztétikai problémát jelent: a festék súlyosan károsította a sziklán élő érzékeny növényvilágot, köztük ritka, védett fajokat is
– írják a Duna-Ipoly Nemzeti Park Facebook-oldalán.
A A Budai-hegységben lévő, 383 méter magas Tündér-hegy gerincéből látványosan kiemelkedő Tündér-szikla korábban is célpontja volt hasonló rongálásoknak, de ezúttal a károkozás különösen súlyos. Több négyzetméternyi területet borítottak be kék, sárga és fekete festékkel, elpusztítva a mohákat, zuzmókat, páfrányokat és valószínűleg egy ritka, bennszülött növényfajt, a budai nyúlfarkfüvet is.
A különleges sziklaalakzatok, mint a Tündér-szikla, az úgynevezett élettelen természeti értékek közé tartoznak. Ezek megújíthatatlanok, hiszen kialakulásuk több ezer vagy akár millió éves geológiai folyamatok eredménye. A festék eltávolítása rendkívül nehéz és további károsodást okozhat, így a természetben esett ilyen sérülések hosszú távon is visszafordíthatatlanok lehetnek.
Sajnos sokféle természetkárosításról beszámoltunk már, van, aki körbefűrészelte a csopaki strand legöregebb tölgyfáját, más elterelt egy patakot a Mátrában, de a terepmotorosok is óriási tájsebeket okoznak.