Hazánkban is léteznek olyan helyek, ahol megmagyarázhatatlan dolgok történnek, és pusztán jelenlétük is félelemmel tölti el az embert, írta a Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyei hírportál.
Vaskó Tamás nyíregyházi származású, nemzetközi díjas fotóriporter az elsők között kezdett hazánkban romos, elhagyatott épületeket felkutatni, és csapatával ők voltak az utolsók, akiket beengedtek Csernobil területére.
A szovjet hadsereg legmodernebb budapesti katonai kórháza volt
Vaskó Tamás az egykori Észak-Pesti Kórházba nem menne vissza szívesen, hiszen hátborzongató érzés kerítette hatalmában ottjártakor.
Az immáron harminc éve üresen álló épület egykoron a szovjet hadsereg legmodernebb budapesti katonai kórháza volt. Az 1985-ben átadott 4000 négyzetméteres, a korát megelőző ultramodern sebészeti tömb európai szempontból is kiemelkedő létesítménynek számított. Az intézmény eredetileg elmegyógyintézetnek épült szecessziós stílusban Pestújhelyen, egy több mint 7 hektáros parkosított területen.
Fotózás kísértetekkel
A Lipótmezői Országos Tébolyda volt igazgatója, Niedermann Gyula ideggyógyász 1903-ban kért engedélyt a száznegyven ágyas intézet létesítésére. A munkaterápiás foglalkoztatás, valamint a betegek élelmezési és higiénés körülményeinek javítása miatt döntött úgy, hogy az országos elme- és ideggyógyintézet mellett egy saját finanszírozású kórházzal is elősegíthetné a betegek gondozását.
Természetesen ide magyarok nem léphettek be, csak szovjet katonák, diplomaták, és szovjet állampolgárok. Mára viszont már a kilátástalanság és a hátborzongató múltja vet sötét árnyékot a területre. Városi legendák szerint számos emberkísérlet zajlott a falak között, élve befalazott emberek lehetnek az épületek alatti katakombákban. Egyes teóriák szerint az ide behozott 56-os forradalmárok nyom nélküli eltűnése a kihallgatások során is a területhez köthető
– mesélte a szellemkórház történetét Vaskó Tamás urbex fotós.





A fotós kiemelte, hogy a rendszerváltás után történtek kisebb nagyobb próbálkozások a kórházi komplexum földalatti részeinek a feltárására, de mivel a szovjetek a kivonuláskor az összes földalatti létesítményt lerombolták és feltöltötték az alagút rendszereket, így ezekről mára már nem lehet pontos információt megtudni. Maradnak csupán a találgatások.
Ottjártunkkor azt tapasztaltuk, hogy nagyon nyomasztó az egész helyszín. Folyamatosan furcsa hangokat és zörejeket, sóhajokat lehet hallani az épületekből. Nagyon rossz kisugárzása volt a kórháznak, ez az a helyszín, ahová nem szeretnék visszatérni
– mesélte Vaskó Tamás.
A főépületben ma a járóbetegek szakellátása működik, de a több mint 30 elhagyatott ingatlan nagy része kihasználatlan, lepusztult, holott 9 épület is műemléki védelem alatt áll.
Mint arról beszámoltunk, szellemtanya lett az egykor fényűző kastélyból, valamint arról is hírt adtunk, hogy 220 millióval olcsóbban kínálják, így sincs vevő a 21-es út szégyenfoltjára.
A cikkben szereplő fotókat Vaskó Tamás készítette.