Virágzó vidékünk

Ilyet még a természetvédelmi őrök sem láttak egy szikla peremén

Facebook/Aggteleki Nemzeti Park
Facebook/Aggteleki Nemzeti Park
Volt is nagy meglepetés.

A tőkés récék fészkelő helyüket tekintve nem válogatósak: erkélyláda, vércseláda, hegyi erdő bármi jöhet, még csak víz sem kell hogy legyen a szomszédban, írta közösségi oldalán az Aggteleki Nemzeti Park.

Csak egy kis növényi anyag és jó sok pehelytoll szükséges és már kész is a kényelmes fészek! Most egy város közeli dombtetőn egy sziklaperemen bukkantunk rá a fészkére, ahol 9 tojását melengeti ez a bátor tőkés réce tojó

– részletezték a költés helyszínét.

Könnyen alkalmazkodó faj

Tavak, folyók, mocsarak, patakok mentén sűrű növényzetben költ, de előfordul, hogy víztől távol fészkel. Városi környezetben épületeken is megkísérli a költést.

A hazai récék közül legkorábban áll párba, sokszor már márciusban kotlani kezd. Ha a költés meghiúsul, pótköltésbe kezdhet, sőt másodköltése is előfordul. Fészkét növényi anyagokból építi, pehelytollaival béleli. Fészekalja 9-16 tojásból áll, a kotlási idő 28 nap. A kiskacsák körülbelül nyolchetes korukban válnak röpképessé, ezután nagyobb csapatokat alkothatnak.

Tápláléka változatos, magvakat, növényi hajtásokat jelentős arányban fogyaszt. A kipergett gabonaszemeket a tarlóról előszeretettel összeszedegeti. Állati eredetű táplálékot kiegészítésként fogyaszt, csigák, férgek rovarok és lárváik szerepelnek étlapján.

Mint arról beszámoltunk megdöbbent a természetvédelmi őr, amikor meglátta ezt az állatot a Vértesben, valamint arról is hírt adtunk, hogy 2022 óta keresték ezt az állatot a Gerecsében, most végre megtalálták.

Kapcsolódó
A természetvédelmi őrök azt hitték káprázik a szemük, olyat láttak a Dél-Alföldön
Egészen abszurd, szinte szürreális látványt nyújtott.
Olvasói sztorik