Megdöbbentő volt május 27-én, kedden a látvány a parajdi Sószorosnál, a parajdi sóbánya fölött: a Korond-patak két ideiglenes medre – amit azért alakítottak ki, hogy megakadályozzák a víz befolyását a föld alatti komplexumba – gyakorlatilag két óriási víznyelővé változott, a föld alatti tárnák rohamos sebességgel teltek fel vízzel, írta a Székelyhon.
A hétfői heves esőzések hatására a patak vízhozama a százszorosára nőtt, a hordalékok felszakították a mederbe lefektetett vízzáró fóliát, a nagy erejű víz pedig utat tört a mélybe, így a patak egyenesen a bányába folyik. A látogatói részről már kimentették, amit lehetett. Azt senki nem tudta megmondani, hogy mennyi idő alatt telik meg a bánya vízzel.
Az Országos Sóipari Társaság (SALROM) kedden kiadott közleményében emlékeztet, hogy az elmúlt napokban, hetekben sürgősségi munkálatokba kezdett, hogy elkerülje az újabb beázásokat.
A jelenlegi helyzetben a bányaterület megközelíthetetlen, így az ott dolgozó személyek és munkagépek szünetelnek. Amíg a vízhozam nem csökken, a munkálatok sem folytatódhatnak
– írták.
A kár mértékét egyelőre a Salromnál sem tudják megbecsülni. A vállalat együttérzését fejezte ki a helyiekkel, és ígéri, minden tőlük telhetőt megtesznek a sóbányáért.
A drónfelvételen látható, hogy a szivattyúk és munkagépek eltörpülnek a megáradt patak méreteihez képest, a helyi önkéntesek által épített gát már a kedd reggeli órákban feladta a szolgálatot.
Parajdon 2025. május 8-án helyi szintű veszélyhelyzetet hirdettek, melyet május 23-án újabb 15 napra, június 6-áig meghosszabbítottak a bányába betörő víz miatt. A Hargita megyei önkormányzat május 13-án 400 ezer lejes (32 millió forint) gyorssegélyt szavazott meg a község számára a sóbányát veszélyeztető vízbetörés megfékezésére.
A parajdi sóbánya Székelyföld egyik leglátogatottabb turisztikai látványossága, amelyet évente százezrek keresnek fel. A felszín alatt 120 méterre található csarnokokban játszóterek, foglalkoztató és kikapcsolódási terek, ökumenikus kápolna és moziterem várja a turistákat. Jótékony mikroklímája miatt egészségeseknek és betegeknek is ajánlott időt tölteni a tárnákban, ami segíti a relaxációt, a szervezet regenerálódását, és számos egészségi panaszra is javallott.
Az évente látogatók százezreit vonzó sóbánya áll a helyi és regionális turizmus középpontjában, bezárása számos munkahelyet veszélyeztet.
Mint arról beszámoltunk, a bánya turisztikai részlegének bezárását biztonsági okokból rendelték el. Szakértők már akkor elmondták, hogy kibetonozott patakmeder lehet a parajdi sóbánya utolsó esélye.