Virágzó vidékünk

Szenzáció a Balaton-felvidéken: új láperdőt fedeztek fel

BFNPI
BFNPI
A klímaváltozás, a gyakori aszályok miatt eddig csak arról szóltak a hírek, hogy a különleges és igen ritka lápok átalakulnak és tűnnek el a nemzeti parkjainkból, ezért is különleges és örvendetes hír, hogy új, eddig nem ismert láperdő, lápi zsombékos élőhely került elő Galambok település közigazgatási területről botanikus szakértőknek és a Balaton-felvidéki Nemzeti Park munkatársainak köszönhetően.

A lápokra és a mocsarakra is igaz, hogy vízhatás alatt állnak, vízzel borítottak, de ameddig a mocsarak jellemzően kiszáradnak nyárra, addig a lápokra tartós, de legalábbis időszakos vízborítás és vízzel telített talaj, vagyis a tőzegképződés valamilyen stádiuma jellemző. Ez az oka, hogy ezek a különleges termőhelyi körülmények olyan lápi életközösségnek adnak otthont, melyek szűk tűrőképességük miatt csak ezeken az élőhelyeken fordulnak elő, általában ritka, kevés előfordulási hellyel rendelkező fajok – írta meg cikkében a nemzeti park.

A lápi élőhelyek az utóbbi időkben igencsak megfogyatkoztak, míg ez európai viszonylatban 62 százalékos veszteséget jelent, addig sajnálatos módon hazánkban a pusztulás mértéke meghaladta a 97 százalékot, miközben a lecsapolások előtti időszakban Magyarország területének körülbelül 1,1%-át borították lápos élőhelyek.

Az egyre gyakoribbá váló extrém időjárási körülmények és a fokozódó vízhiány a szemléletváltozást, a vízmegtartást sürgeti, ezekben az időkben felértékelődik azon területek jelentősége, ahol a víz még jelentős mértékben jelen van a tájban, mely nemcsak a természetes élőhelyeket, hanem a gazdálkodással érintett területeinket is élteti.

A most megtalált lápi élőhelyen a tőzegpáfrány és a mocsári békaliliom több ezres, tízezres állománya él további védett fajok (bugás sás, keserű kakukktorma, szálkás pajzsika) társaságában.

A mind megjelenésében, mind védett értékeiben kimagasló terület védetté nyilvánítását kezdeményezte a nemzeti park, valamint 2025-ben is folytatták a lápok védettségét megerősítő hatósági eljárásokban való aktív közreműködést, de az élőhelyek hosszútávú fenntartása sok esetben csak holisztikus megközelítéssel valósítható meg.

Arról is írtunk, hogy a zöld ezer árnyalatát figyelhetjük meg, varázslatos élmény a Tatai Fényes Tanösvény és így borult virágba egy láp Gelénesen. A Beregben pedig kutyahalakat engedtek szabadon.

Kapcsolódó
„Lápnokká” válhatunk a hipermarkettől induló tanösvényen
A lápok világával ismerkedhetünk a dunakeszi Teknős-tanösvényen.
Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik