Virágzó vidékünk

Mézontófűben fürdik a Balaton-felvidéki falu határa

Kerekes Norbert
Kerekes Norbert
A facélia kékes-lila hullámokkal festi meg a tájat.

Hetek óta ontja magából a természet a színpompás virágmezőket. Az aranylóan sárguló repce kezdte a sort az országban, majd megjelentek a vörösen izzó pipacsmezők, a kékben díszelgő búzavirágok tízezrei, a lilában hullámzó mákvirág tengerek és a bíborlilában tündöklő bíborhere földek.

Most pedig a mézontőfű-mezők látványa kápráztatja el az emberi szemet.

Mézontófű

A méhvirágfélék családjába tartozó mézontófű, más néven méhvirág vagy hernyóvirág, illetve latin nevén facélia Észak-Amerikából származik, állatok takarmányozására használható tavaszi és másodvetésű növényként egyaránt.

 

A mézontófűvet zöldtrágyaként is alkalmazzák, mivel a facélia nagyon egészséges növény. Igénytelensége, gyors növekedése, jó vitalitása, hosszú virágzási ideje és napszaktól független növekedése miatt az egyik legkedveltebb köztes- és zöldtrágya növény.

 

A mézontófű kiváló mézelő értékét rendkívül gyors fejlődésének és hosszú ideig tartó (4-8 héten át) folyamatos virágzásának köszönheti. Virágai rendkívül vonzóak a mézelő méhek számára.

 

A nektár cukortartalma magas (28 %), és virágonként mintegy 1,8 mg képződik. 1 hektár facéliára 4-6 méhcsalád telepíthető és a hektáronkénti mézhozam az akár 800 kg –os mennyiséget is meghaladhatja.

Kerekes Norbert fotós tavaszi-nyári virágles-túrái során a napokban a Balaton-felvidéken készített gyönyörű felvételeket a lila varázsszőnyegről.

Vöröstó határában ilyenkor különleges látvány fogad: a mézontófű (facélia) virágzása kékes-lila hullámokkal festi meg a tájat. Nemcsak gyönyörű, hanem a méhek egyik kedvenc virága is

– írta a fotókhoz fűzött bejegyzésében közösségi oldalán.

8 fotó

Korábban a búzavirágokról Nyúl Zoltán készített remek fotósorozatot, a legszebb baranyai mákvirágmezőt Csordás-Virág Ildikó mutatta meg felvételein, a lángoló pipacsföldet Szabó Bálint képein csodálhattuk meg, Kormosói Krisztina pedig a bíborhere tengerben pózoló őzeket mutatta meg olvasóinknak.

Kapcsolódó
Toszkán életérzés a somogyi lankák ölelésében
A szokásosnál jóval korábban kezdődött a bíborhere virágzása.
Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik