Szabó Ádám az Aggteleki Nemzeti Park Igazgatóság munkatársa a Jósva-pataknál figyelte meg a vízirigót, és videófelvételen is rögzíteni tudta a találkozást, írta közösségi oldalán az Aggteleki Nemzeti Park Igazgatóság.
Mint írták, a vízirigó kizárólag a tiszta vizű hegyi patakok mentén előforduló, állandó madarunk. Nagyon érzékeny a víz minőségére, hiszen a táplálékául szolgáló apró rákok a szennyezett vizekből hiányoznak. Territoriális madár. Hazai állománya mindössze néhány párból áll.
Táplálékát a vízben gyalogolva, a víz alá bukva, vagy a vízen úszva szerzi. A levegőben ritkán zsákmányol. Legfontosabb táplálékát a bolharákok képezik, de egyéb vízi rovarokat, csigákat is fogyaszt.
Természetvédelmi státusza
A hazai állományt a kisvízfolyások elszennyezése, az erdők letermelése és a patakok csökkenő vízhozam veszélyezteti. Az IUCN vörös listáján „legkevésbé aggasztó” (least concern), de hazai állománya sérülékeny
Magyarországon fokozottan védett, természetvédelmi értéke 500 000 Ft.
Mint arról beszámoltunk, fehér madárritkaság tűnt fel egy nógrádi falu határában, valamint bemutatunk egy természetfotóst, aki szemmel láthatatlan pillanatokat örökít meg.

