A becslések szerint az utcákon kószáló kóbor kutyák száma a Jász-Nagykun-Szolnok vármegyei Tiszapüspökiben ötven és száz között lehet, miközben a tavaszi szaporodási időszak tovább rontja a helyzetet, írta a szoljon.hu.
Gyors megoldásra úgy tűnik, egyelőre nincs esély. A falu hiába különít el jelentős összegeket a befogásra, a környező városok menhelyei megteltek, a szakma pedig tehetetlen a folyamatos túlszaporulattal szemben.
A probléma gyökere országos szintű: a befogadóállomások és menhelyek végletesen túlterheltek, és hiába lenne szakember a befogásra, ha nincs hová szállítani az állatokat.
A befogó emberek még esetleg rendelkezésre állnának, tudnánk szerződést kötni, de nem tudják a tíznapos, kötelező várakozó megőrzés után hová elhelyezni az ebeket, mert a befogadóhelyek túltelítettek. Ezért aztán nem vállalják, így ők is lemondják a szerződéseket
– nyilatkozta a lapnak Bander József polgármester.
A településvezető szerint az egyébként is nehéz helyzetet csak tovább bonyolítja a felelőtlen állattartás is. Vannak, akik etetéssel a házaikhoz szoktatják a kutyákat, de a felelősséget már nem vállalják értük. Ennél is extrémebb példa az a mentálisan sérült helyi lakos, akinek kutyái rendszeresen támadnak, de a segítségnyújtást elutasítja.
Volt egy esetünk, kétmillió forintunkba került, mert kétszer termelődött újra a tíz kutya. Mondtam, hogy fizessük ki, vitessük már el, csak ne legyen több eb. Az illető azonban azzal fenyegetőzött, hogy kárt tesz saját magában, ha elviszik tőle a kutyákat. Így aztán erről az útról is letértünk, mert pénzzel sem lehet ezt megoldani
– mesélte Bander József.
A probléma akkor válik húsbavágóvá, amikor megtörténik a baj. A polgármester beszámolt egy friss esetről, ahol egy kerékpárost két kutya is megharapott. Ilyenkor a lakosok azonnali intézkedést várnak, de a jogi mozgástér minimális. A rendőrség csak tettenérés esetén avatkozhatna be drasztikusabban, utólagosan csupán lassú közigazgatási eljárás indulhat.
A hosszú távú megoldást ugyanakkor nem a befogás, hanem a megelőzés jelentené. A kóbor kutyák túlszaporodása ellen az ivartalanítás az egyetlen hatékony eszköz. Erre a célra az önkormányzatoknak rendszeresen nyílik lehetőségük pályázni, például a Magyar Falu Program keretében, amely kifejezetten a felelős állattartást támogatja a kistelepüléseken.
A polgármester elmondása szerint bár a helyzet elég kilátástalan, nem adják fel: minden követ megmozgatnak, hogy valamilyen megoldást találjanak a problémára.
Az önkormányzat most az ország távolabbi pontjain keres olyan telepet, amely hajlandó lenne fogadni az állatokat, akár egy egyszeri, teljes települést érintő befogási akció keretében.
Tavalyi adatok szerint több mint félmillió gazdátlan kutya él Magyarországon. Korábban beszámoltunk arról, hogy kóbor kutyák ölik a szárnyasokat Törökszentmiklóson, és azt is megírtuk, hogy kóbor kutyáktól retteg egy tolnai falu.

