Komka Péter, az MTI/MTVA fotóriportere a természet nagy barátja, és kiváltképp imádja kémlelni az eget. A Salgótarjánban élő fotós nem sajnál hosszú órákat várni egy-egy égi jelenség megörökítésére, olykor pedig váratlan helyzetekben kapja el a pillanatot – többnyire lakóhelye környékén.
Legutóbb a Holdat fotózta, de szinte nincs olyan hónapja az évnek, amikor ne örökítene meg ritka égi jelenségeket. Komka Péternek a világsajtót is bejárt fotóiból – az elmúlt egy év terméséből – válogattunk néhány lenyűgöző felvételt.
Lyrida meteorraj az égbolton a Medves-fennsík felett Salgótarján közelében 2015. április 21-én
A Hold, a Jupiter és a Vénusz (balról jobbra) együttállása a Mogyorósi-kilátó felett Salgótarján közelében 2015. június 21-én
Villámok Salgótarján felett 2015. július 17-én
A Tejút az égbolton Salgótarján közeléből fotózva 2015. június 20-án
A felkelõ Kék Hold Tiszaföldvárról fotózva 2015. július 31-én. Egy átlagos évben a Földrõl tizenkét teliholdat láthatunk, de 2015-ben tizenhármat. A jelenséget, amikor egy hónapban kétszer van telihold, Kék Holdnak” nevezik.
A lemenõ Nap a Jász-Nagykun-Szolnok megyei Kengyelben, a bagimajori szélmalom felett 2015. augusztus 1-jén
Egy meteor látszik az égbolton Tés község két szélmalma felett 2015. augusztus 13-án. A Föld belépett a Perseida meteorraj összetevõit alkotó 109P/Swift-Tuttle üstökös pályája mentén szétszórt porfelhőbe.
Holdfogyatkozás látszik a salgói vár mellett Salgótarján Salgóbánya városrészébõl fotózva 2015. szeptember 28-án
A Hold Salgótarján felett 2015. október 21-én
Egy tűzgömb látszik a salgói vár mögött Salgótarján közeléből fotózva 2015. október 31-én. Tűzgömbnek a Vénusznál fényesebb meteorokat nevezik.
Jobbra az AR 2443 napfolt a Nap felszínén, Cered közeléből fotózva 2015. november 5-én. A csillag felületén látható foltok a mágneses naptevékenység jelei, jól megfigyelhető, körülbelül 11 éves ciklikusságot mutatnak. A periódus csúcspontja közelében megszaporodó napkitörések befolyással lehetnek a Föld mágneses terére, zavarhatják a műholdak és a földi elektromos hálózatok működését. Balra egy viszonylag közeli madár árnya.
Köd Salgótarján Salgóbánya városrésze felett 2015. december 24-én
A halo elnevezésû fényjelenség látszik a Hold körül Salgótarjánból fotózva 2016. január 17-én. A gyűrű alakú fényjelenséget a 8-12 kilométer magasban elhelyezkedő felhőkben lévő jégkristályokon visszaverődött és megtört fénysugarak okozzák.
A Hold Salgótarjánból fotózva 2016. április 12-én éjjel
Fotók: MTI – Komka Péter