Mindenki tudja, milyen csodaszer a csalán. Nem csak az emberi szervezetre van jótékony hatással, de egyéb szempontokból is igen sokoldalúan hasznosítható: a csalán rostjaiból finom fonal, abból előkelő vászon készíthető; a friss hajtásaiból pedig vannak, akik levest és főzeléket is készítenek. Az ökotermelés elterjedésével pedig egyre több szakember ajánlja a termelőknek is a csalánlével való permetezést a kártevők és betegségek leküzdésére, írja a balintgazda.hu.
Ennek oka, hogy a csalán levelében levő vegyületek hatására a növények leveleinek bőrszövetei megvastagodnak, emiatt a kártevők nehezebben tudják átszúrni, illetve a gombás betegségek is nehezebben telepednek meg rajtuk.
Bár a módszert még vizsgálják, a csalánlé alkalmazása mindenképpen megér egy próbát.
Készítése:
Tegyünk egy műanyag vagy fémhordót napos helyre, tegyünk bele 5 kilogramm friss csalánhajtást, majd öntsük le 10 liter vízzel. A meleg és a napsütés hatására a folyadék néhány nap múlva erjedni kezd. Ez ugyan átható bűzzel jár, de a szag a víz tetejére szórt perlittel enyhíthető. Ha a lé kierjedt, már nem pezseg, akkor leszűrhetjük, és 1:5 arányban hígítva a permetléhez vagy az öntözővízhez keverhetjük.